SPONSER
Juomajauhe Sponser Basic Minerals 400 g, perusmineraalit - Ca, Mg, Fe, Zn, P
Juomajauhe Sponser Basic Minerals 400 g, perusmineraalit - Ca, Mg, Fe, Zn, P
Perusmineraalit, Ca-Mg-Fe-Zn-P, liikahappamuuden vähentämiseen
SPONSER Basic Minerals auttaa kehoa säätelemään happotasapainoa. Emäksiset mineraalit ja hivenaineet ovat peräisin emäksisestä bikarbonaatista, laktaatista, karbonaatista ja vetyfosfaatista. Aineenvaihdunnassa liikahappamuus on nykyään yleinen ongelma, ja sitä edistävät monet tekijät:
- tietyt ruoka-aineet, kuten liha, sokeri, viljat, alkoholi ja kahvi
- suuret fyysiset rasitukset
- vähentynyt happojen poistuminen – vähäinen liikunta, riittämätön nesteen saanti.
Edut:
- Kaksi teelusikallista Basic Minerals -jauhetta antaa 80-90 % päivittäisestä kalsiumin, magnesiumin, sinkin ja raudan tarpeesta.
- Ei sisällä sokeria tai makeutusaineita.
Käyttö: 1 mittalusikallinen (6 g) 2 kertaa päivässä, liuotettuna lasilliseen vettä.
Pakkaus: Purkki 400 g.
Maku: Citrus.
Ainesosat: Kalsiumkarbonaatti, magnesiumkarbonaatti, natriumbikarbonaatti, kalsiumlaktaatti, kaliumsitraatti, aromit, kaliumfosfaatti, magnesiumlaktaatti, rautalaktaatti, sinkkilaktaatti, stabilointiaine arabikumi.
Analyysi:
| Analyysi | 12 g, päivittäinen annos |
|---|---|
| Energia kJ(kcal) | < 25 (< 10) |
| Proteiinit | 0 g |
| Hiilihydraatit | < 0,5 g |
| Rasva | 0 g |
| Suola | 1,2 g |
Kivennäisaineet:
| Kivennäisaine | % SPA |
|---|---|
| Kalsium | 600 mg 75 % |
| Magnesium | 360 mg 98 % |
| Rauta | 11 mg 80 % |
| Sinkki | 8,5 mg 85 % |
-
alkaen 2,45 €
Viro
ilmainen alkaen 50 € -
alkaen 7,90 €
Suomi
ilmainen alkaen 75 € -
alkaen 4,50 €
Latvia
ilmainen alkaen 50 € -
alkaen 5,40 €
Liettua
ilmainen alkaen 50 €
Sponser Sport Food is a Swiss sports nutrition brand that since 1986 has made energy gels, bars and recovery drinks. Sponser products are used by many World Tour teams and triathlon racers.