GARMIN
Garmin Instinct Crossover - Standard Edition, Blue Granite
Tuote ei ole varastossa
Tootekood: 010-02730-04
| What You'll Love | |
|---|---|
| SLEEP SCORE AND INSIGHTS | Yes |
| BATTERY LIFE (SMARTWATCH MODE) | Up to 28 days |
| DAILY SUGGESTED WORKOUTS | Yes |
| PULSE OX BLOOD OXYGEN | Yes |
| GARMIN PAY™ | Yes |
| TRAINING READINESS | Yes |
| TRAINING STATUS | Yes |
| DISPLAY TYPE | Monochrome, sunlight-visible, transflective memory-in-pixel (MIP) |
| WATER RATING | 10 ATM |
| General | |
|---|---|
| STRAP MATERIAL | silicone |
| LENS MATERIAL | chemically strengthened glass |
| BEZEL MATERIAL | fiber-reinforced polymer/stainless steel |
| CASE MATERIAL | fiber-reinforced polymer |
| QUICKFIT™ WATCH BAND COMPATIBLE | yes (22 mm) |
| PHYSICAL SIZE | 45.0 x 45.0 x 16.2 mm Fits wrists with a circumference of 135-230 mm |
| WEIGHT | 65 g |
| DISPLAY SIZE | custom, with a center hole: 0.9” x 0.9” (23 x 23 mm) |
| DISPLAY RESOLUTION | 176 x 176 pixels |
| BATTERY LIFE | Smartwatch: Up to 28 days Battery Saver Watch Mode: Up to 71 days GPS: Up to 25 hours Max Battery GPS Mode: Up to 111 hours Expedition GPS Activity: Up to 40 days |
| CHARGING METHOD | Garmin proprietary plug charger |
| MEMORY/HISTORY | 64 MB |
| Clock Features | |
|---|---|
| TIME/DATE | yes |
| GPS TIME SYNC | Yes |
| AUTOMATIC DAYLIGHT SAVING TIME | Yes |
| ALARM CLOCK | Yes |
| TIMER | Yes |
| STOPWATCH | Yes |
| ANALOG HANDS | Yes |
| SUNRISE/SUNSET TIMES | Yes |
| Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| WRIST-BASED HEART RATE (CONSTANT, EVERY SECOND) | Yes |
| DAILY RESTING HEART RATE | Yes |
| ABNORMAL HEART RATE ALERTS | yes (high and low) |
| RESPIRATION RATE (24X7) | Yes |
| FITNESS AGE | Yes |
| BODY BATTERY™ ENERGY MONITOR | Yes |
| ALL-DAY STRESS | Yes |
| RELAXATION BREATHING TIMER | Yes |
| BREATHWORK | Yes |
| SLEEP | Yes |
| HYDRATION | yes (in Garmin Connect™) |
| WOMEN'S HEALTH | yes (in Garmin Connect™) |
| HEALTH SNAPSHOT | Yes |
| Sensors | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GALILEO | Yes |
| GARMIN ELEVATE™ WRIST HEART RATE MONITOR | Yes |
| PULSE OX BLOOD OXYGEN SATURATION MONITOR | Yes |
| BAROMETRIC ALTIMETER | Yes |
| COMPASS | Yes |
| ACCELEROMETER | Yes |
| THERMOMETER | Yes |
| Daily Smart Features | |
|---|---|
| CONNECTIVITY | Bluetooth®, ANT+® |
| CONNECT IQ™ (DOWNLOADABLE WATCH FACES, DATA FIELDS, WIDGETS AND APPS) | Yes |
| SMART NOTIFICATIONS | Yes |
| TEXT RESPONSE/REJECT PHONE CALL WITH TEXT (ANDROID™ ONLY) | Yes |
| MORNING REPORT | Yes |
| CALENDAR | Yes |
| WEATHER FORECASTS | Yes |
| REALTIME SETTINGS SYNC WITH GARMIN CONNECT™ MOBILE | Yes |
| BATTERY SAVER (CUSTOMIZABLE LOW POWER WATCH) | Yes |
| CONTROLS SMARTPHONE MUSIC | Yes |
| FIND MY PHONE | Yes |
| FIND MY WATCH | Yes |
| VIRB® REMOTE | Yes |
| SMART TRAINER CONTROL | Yes |
| PAIRS WITH GARMIN CONNECT™ MOBILE | Yes |
| SMARTPHONE COMPATIBILITY | iPhone®, Android™ |
| STOCKS | yes (optional Connect IQ app) |
| Activity Profiles | |
|---|---|
| GYM | Strength, HIIT, Cardio, Elliptical Training, Stair Stepping, Floor Climbing, Indoor Rowing |
| MULTISPORT | Triathlon |
| WELLNESS | Walking, Pilates, Yoga |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running |
| OUTDOOR RUNNING | Running, Outdoor Track Running, Trail Running |
| OUTDOOR RECREATION | Hiking, Indoor Climbing, Bouldering, Climbing, Hunting, Horseback Riding, Archery |
| CYCLING | Biking, Road Biking, Mountain Biking, Gravel Biking, Bike Commuting, Bike Touring, eBiking, eMountain Biking, Indoor Biking |
| SWIM | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| ON THE WATER | Stand Up Paddleboarding, Rowing, Kayaking, Surfing, Kiteboarding, Windsurfing, Fishing, Boating, Sailing, Sail Racing, Water Skiing, Wakeboarding, Wakesurfing, Tubing, Sailing Expedition, Whitewater |
| MOTOR SPORTS | Motorcycling, Overlanding, Motocrossing, ATVing, Snowmobiling |
| RACKET SPORTS | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel |
| SNOW & WINTER | Skiing, Snowboarding, Backcountry Snowboarding, XC Classic Skiing, Backcountry Skiing, Ice Skating, Snowshoeing |
| TEAM SPORTS | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Football/Soccer, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| IN THE RING | Boxing, Mixed Martial Arts |
| OTHER ACTIVITY PROFILES | Jumpmaster, Tactical |
Karbis sisaldub:
- Instinct Crossover
- Charging/data cable
- Documentation
-
Viro
Ilmainen toimitus -
Suomi
Ilmainen toimitus -
Latvia
Ilmainen toimitus -
Liettua
Ilmainen toimitus
Garmin is a US GPS technology leader founded in 1989. In cycling, the Garmin Edge series GPS computers are the world’s most popular — offering navigation, performance metrics, segment racing and training analysis. Garmin also makes heart rate monitors, power meters and smartwatches.