GARMIN
GPS Bike Computer Garmin Edge MTB
Availability: in store (Saku 3, Tallinn)
Tootekood: 010-02993-10
Free shipping*
GPS Bike Computer Garmin Edge MTB
GPS Bike Computer Garmin Edge MTB
THE BIKE COMPUTER MADE FOR MOUNTAIN BIKERS
Edge MTB is made tough with a rugged, compact design that’s ready for long days on the trails. And new enduro and downhill ride profiles with 5 Hz GPS recording during descents mean you can see greater detail about the lines you take.
- RUGGED DESIGN WITH SCRATCH-RESISTANT CORNING® GORILLA® GLASS
- UP TO 14 HOURS OF BATTERY LIFE IN DEMANDING USE CASES
- ENDURO AND DOWNHILL RIDE PROFILES
- 5 HZ GPS RECORDING WHILE DESCENDING IN ENDURO OR DOWNHILL RIDE PROFILES
- PRELOADED WITH TRAILFORKS MAPS AND FORKSIGHT MODE
- AUTOMATICALLY TRACK SPLIT TIMES WHILE RIDING
General | |
|---|---|
| Dimension | 50.4 x 77.8 x 19.8 mm |
| Weight | 58 g |
| Water rating | IPX7 |
| Display Type | Transflective TFT |
| Display Size | 54.10 mm (2.13") diagonal |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Battery type | Rechargeable lithium-ion |
| Battery life | Up to 14 hours (demanding use) Up to 26 hours battery saver mode |
| Battery save mode | ✔ |
Maps & memory | |
|---|---|
| Ability to add maps | ✔ |
| Basemap | ✔ |
| Integrated TrailForks trail data | Yes (includes enhanced ForkSight mode) |
| Storage and Power Capacity | 32 GB internal memory |
| Waypoints/favourites/locations | 200 |
| Navigation Routes | 100 Courses |
| History | Up to 200 hours |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Ambient light sensor | ✔ |
| 5 Hz GPS | ✔ |
| Multi-band GNSS | ✔ |
| Magnetometer | ✔ |
Daily smart features | |
|---|---|
| Connectivity | BLUETOOTH®, ANT+® |
| Connect IQ™ (downloadable watch faces, data fields and apps) | ✔ |
| On-device Connect IQ™ Store | ✔ |
| Smart Notifications | ✔ |
| Text response/reject phone call with text (Android™ only) | ✔ |
| Weather forecasts | ✔ |
| Realtime settings sync with Garmin Connect™ mobile | ✔ |
| Controls smartphone music | ✔ |
| VIRB® camera remote | ✔ |
| Smart trainer control | ✔ |
| Smartphone compatibility | iPhone®, Android™ |
| Garmin Share | ✔ |
Safety and tracking features | |
|---|---|
| Assistance | ✔ |
| LiveTrack | ✔ |
| GroupTrack | ✔ |
| Group Ride (Cycling) | ✔ |
| GroupRide competitions and awards | ✔ |
| Rider-to-rider messaging | ✔ |
| Incident Detection | Yes (includes off-road) |
| GroupRide incident detection | ✔ |
| Community generated hazards reporting | ✔ |
| Find My Edge® | ✔ |
| Bike alarm | ✔ |
| Weather alerts | ✔ |
| inReach® compatible | ✔ |
Training, planning and analysis features | |
|---|---|
| Customisable screen(s) | ✔ |
| Downloadable training plans | ✔ |
| Daily workout suggestions | ✔ |
| Primary and secondary workout targets | ✔ |
| Auto Pause® automatic timer halt | ✔ |
| Interval training | ✔ |
| Advanced workouts | ✔ |
| Auto Lap® interval tracking feature | ✔ |
| Vo2 Max | ✔ |
| Training load - Cycling | ✔ |
| Recovery advisor | ✔ |
| Virtual partner | ✔ |
| Race an activity | ✔ |
| Segments | ✔ |
| Auto scroll | ✔ |
| Physio TrueUp | ✔ |
Outdoor recreation | |
|---|---|
| ClimbPro - Courses | ✔ |
| ClimbPro - Free Riding | ✔ |
Cycling features | |
|---|---|
| Courses | ✔ |
| Alerts (triggers alarm when you reach goals including time, distance, heart rate or calories) | ✔ |
| FTP (Functional Threshold Power) | ✔ |
| MTB Dynamics | ✔ |
| Gravity MTB ride profile support (Downhill, Enduro, eEnduro) | ✔ |
| Timing gates | ✔ |
| Compatible with Varia™ radar (rear-facing radar) | ✔ |
| Compatible with Varia Radar Camera | ✔ |
| Compatible with Varia™ lights | ✔ |
| Power meter compatible | ✔ |
| TopoActive Maps - Cycling | ✔ |
| Trendline Popularity Routing - Cycling | ✔ |
| Popularity heatmap | ✔ |
| Cycling Dynamics compatible | ✔ |
Connectivity | |
|---|---|
| Edge® remote | ✔ |
| Varia™ remote | ✔ |
| ANT+™ electronic shifting | ✔ |
| Shimano Di2 Synchro Shift integration | ✔ |
| SRAM AXS integration | ✔ |
| Extended display (allows a Garmin watch to share data screens on Edge®) | ✔ |
IN THE BOX:
- Edge MTB cycling computer
- MTB Mount
- Top tube mount with strap
- Tether
- Charging/data cable
- Documentation