GARMIN
Garmin Instinct 3 - 50 mm, AMOLED, Black with Black/Bolt Blue Band
Garmin Instinct 3 - 50 mm, AMOLED, Black with Black/Bolt Blue Band
FOLLOW YOURS
Instinct 3 is the rugged GPS smartwatch that's designed to be worn through anything. Follow yours, wherever the adventure leads.
- BRIGHT 1.3-INCH AMOLED DISPLAY
- UP TO 24 DAYS OF BATTERY LIFE IN SMARTWATCH MODE
- DETAILED HEALTH AND WELLNESS FEATURES
- SMART NOTIFICATIONS
- BUILT-IN FLASHLIGHT
- RUGGED DESIGN
AMOLED Display
Make a bold statement with a vibrant 1.3-inch AMOLED display and 50 mm case.
RUGGED DESIGN
Explore confidently with a rugged design, including a metal-reinforced bezel and scratch-resistant display.
BUILT-IN FLASHLIGHT
See and be seen with a built-in flashlight, featuring variable intensities and an alternate red light.
24/7 health and wellness monitoring
Make bold moves with health monitoring features, including heart rate, advanced sleep monitoring, Pulse Ox and more.
SMART NOTIFICATIONS
Receive emails, texts and alerts on your watch when paired with your compatible Apple® or Android™ smartphone.
BATTERY LIFE
Leave the charger at home with up to 24 days of battery life in smartwatch mode.
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 24 days (9 days always-on) |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | ✔ |
| LED flashlight | ✔ |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| Multi-band GPS | ✔ |
| Training Readiness | ✔ |
| Training Status | ✔ |
| Watch display type | AMOLED (always-on) |
| Water rating | 10 ATM |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Chemically strengthened glass |
| Bezel material | Fiber-reinforced polymer/aluminum |
| Case material | Fibre-reinforced polymer |
| QuickFit™ watch band compatible | Yes (26 mm) |
| Physical size | 50 x 50 x 14.4 mm Fits wrists with a circumference of 141-213 mm |
| Weight | 59 g |
| Display Size | 33 mm (1.3″) diameter |
| Display Resolution | 416 x 416 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Large font option | ✔ |
| Battery type | Lithium ion |
| Battery life | Smartwatch: Up to 24 days (9 days always-on) Battery saver watch mode: Up to 30 days GPS Only: Up to 40 hours All Satellite Systems: Up to 32 hours All Satellite Systems + Multi-Band: Up to 30 hours* Max Battery GPS: Up to 86 hours Expedition GPS: Up to 20 days *Assuming typical use with SatIQ technology |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 4 GB |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Sleep coach | ✔ |
| Breathing variations | ✔ |
| Nap detection | ✔ |
| Hydration | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Women's Health | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Health Snapshot | ✔ |
| Health Status | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| QZSS | ✔ |
| BeiDou | ✔ |
| SatIQ™ Technology | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | ✔ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Strength, HIIT, Cardio, Elliptical Training, Stair Stepping, Floor Climbing, Indoor rowing, Jump Roping |
| Multisport | Triathlon, Swimrunning |
| WELLNESS | Walking, Indoor Walking, Pilates, Yoga |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running, Virtual running |
| Outdoor running | Running, Outdoor Track Running, Trail Running, Obstacle Racing |
| Outdoor recreation | Hiking, Indoor Climbing, Bouldering, Climbing, Hunting, Horseback Riding, Golfing, Disc Golf, Archery |
| Cycling | Biking, Road biking, Mountain Biking, Gravel biking, Bike commuting, Bike touring, eBiking, eMountain Biking, Indoor Biking, Cyclocross, BMX |
| Swim | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| On the water | Stand Up Paddleboarding, Rowing, Kayaking, Surfing, Kiteboarding, Windsurfing, Fishing, Boating, Water Skiing, Snorkeling, Wakeboarding, Wakesurfing, Tubing, Whitewater |
| Motor sports | Motorcycling, Overlanding, Motocrossing, ATVing, Snowmobiling |
| Racket sports | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel, Platform Tennis, Racquetball |
| Snow & Winter | Skiing, Snowboarding, Backcountry Snowboarding, XC Classic Skiing, XC Skate Skiing, Backcountry Skiing, Ice Skating, Snowshoeing |
| Sport profiles | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Football, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| In the ring | Boxing, Mixed martial arts |
| Other activity profiles | Tactical, Inline Skating |
IN THE BOX:
- Instinct 3 – 50 mm, AMOLED smartwatch with silicone band
- Charging/data cable
- Documentation