GARMIN
Garmin Instinct Crossover - Standard Edition, Black, Worldwide
Garmin Instinct Crossover - Standard Edition, Black, Worldwide
BUILT TO KEEP A CHARGE
You’re busy blazing your own trail. So you need a multisport hybrid watch that can hold a charge. How does up to 28 days in smartwatch mode, up to 20 hours in GPS mode and up to 71 days in battery saver mode sound?
BUILT TO KEEP TIME
These luminescent (Super-Luminova® Pigment) analogue watch hands are bright, easy to read and incredibly reliable. Built-in RevoDrive technology delivers accurate analogue timekeeping so you can have confidence in being right on time.
BUILT TO KEEP UP
Bold. Rugged. Dual-layered bezel. Just a few words we like in a row. Especially when it houses a high-resolution digital display with smart functionality. Plus, this multisport hybrid watch is water-rated to 10 ATM and is thermal- and shock-resistant. So you can do what you do.
REVODRIVE™ TECHNOLOGY
RevoDrive technology delivers accurate analogue timekeeping in even the most demanding of environments.
Smart notifications
Receive emails, texts and alerts right on your multisport hybrid watch when paired with your Android or Apple smartphone. You can even respond to texts if you have an Android phone.
SYNC WITH THE GARMIN CONNECT™ APP
See your health and fitness information all in one place. The Garmin Connect app on your compatible smartphone is a thriving online community where people on the go can connect, compete and share.
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 28 days |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | ✔ |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| Training Readiness | ✔ |
| Training Status | ✔ |
| Watch display type | Monochrome, sunlight-visible, transflective memory-in-pixel (MIP) |
| Water rating | 10 ATM |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Chemically strengthened glass |
| Bezel material | fibre-reinforced polymer/stainless steel |
| Case material | Fibre-reinforced polymer |
| QuickFit™ watch band compatible | Yes (22 mm) |
| Physical size | 45.0 x 45.0 x 16.2 mm Fits wrists with a circumference of 135-230 mm |
| Weight | 65 g |
| Display Size | custom, with a centre hole: 0.9″ x 0.9″ (23 x 23 mm) |
| Display Resolution | 176 x 176 pixels |
| Battery life | Smartwatch: Up to 28 days Battery Saver Watch Mode: Up to 71 days GPS: Up to 25 hours Max Battery GPS Mode: Up to 111 hours Expedition GPS Activity: Up to 40 days |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 64 MB |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | ✔ |
| Hydration | Yes (in Garmin Connect™) |
| Women's Health | Yes (in Garmin Connect™) |
| Health Snapshot | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | ✔ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Strength, HIIT, Cardio and Elliptical Training, Stair Stepping, Floor Climbing, Indoor rowing |
| Multisport | Triathlon |
| WELLNESS | Walking, Pilates, Yoga |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running |
| Outdoor running | Running, Outdoor Track Running, Trail Running |
| Outdoor recreation | Hiking, Indoor Climbing, Bouldering, Climbing, Hunting, Horseback Riding, Archery |
| Cycling | Biking, Road biking, Mountain Biking, Gravel biking, Bike commuting, Bike touring, eBiking, eMountain Biking, Indoor Biking |
| Swim | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| On the water | Stand Up Paddleboarding, Rowing, Kayaking, Surfing, Kiteboarding, Windsurfing, Fishing, Boating, Sailing, Sail Racing, Water Skiing, Wakeboarding, Wakesurfing, Tubing, Sailing Expedition, Whitewater, Snorkeling |
| Motor sports | Motorcycling, Overlanding, Motorcrossing, ATVing, Snowmobile |
| Racket sports | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel |
| Snow & Winter | Skiing, Snowboarding, Backcountry Snowboarding, XC Classic Skiing, Backcountry Skiing, Ice Skating, Snowshoeing |
| Sport profiles | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Soccer, Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| In the ring | Boxing, Mixed martial arts |
| Other activity profiles | Jumpmaster, Tactical |
IN THE BOX:
- Instinct® Crossover - Standard Edition
- Charging/data cable
- Documentation