GARMIN
Garmin Instinct 3 - 45 mm, AMOLED, Black
Garmin Instinct 3 - 45 mm, AMOLED, Black
FOLLOW YOURS
Instinct 3 is the rugged GPS smartwatch that's designed to be worn through anything. Follow yours, wherever the adventure leads.
AMOLED Display
Make a bold statement with a vibrant 1.2-inch AMOLED display and 45 mm case.
RUGGED DESIGN
Explore confidently with a rugged design, including a metal-reinforced bezel and scratch-resistant display.
BUILT-IN FLASHLIGHT
See and be seen with a built-in flashlight, featuring variable intensities and an alternate red light.
24/7 health and wellness monitoring
Make bold moves with health monitoring features, including heart rate, advanced sleep monitoring, Pulse Ox2 and more.
SMART NOTIFICATIONS
Receive emails, texts and alerts on your watch when paired with your compatible Apple® or Android™ smartphone.
BATTERY LIFE
Leave the charger at home with up to 18 days of battery life in smartwatch mode.
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 18 days (7 days always-on) |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | ✔ |
| LED flashlight | ✔ |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| Multi-band GPS | ✔ |
| Training Readiness | ✔ |
| Training Status | ✔ |
| Watch display type | AMOLED (always-on) |
| Water rating | 10 ATM |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Chemically strengthened glass |
| Bezel material | Fiber-reinforced polymer/aluminum |
| Case material | Fibre-reinforced polymer |
| QuickFit™ watch band compatible | Yes (22 mm) |
| Physical size | 45 x 45 x 14.9 mm Fits wrists with a circumference of 137-204 mm |
| Weight | 53 g |
| Display Size | 30 mm (1.2″) diameter |
| Display Resolution | 390 x 390 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Large font option | ✔ |
| Battery type | Lithium ion |
| Battery life | Smartwatch: Up to 18 days (7 days always-on) Battery saver watch mode: Up to 24 days GPS Only: Up to 32 hours All Satellite Systems: Up to 25 hours All Satellite Systems + Multi-Band: Up to 23 hours* Max Battery GPS: Up to 68 hours Expedition GPS: Up to 16 days *Assuming typical use with SatIQ technology |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 4 GB |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Sleep coach | ✔ |
| Breathing variations | ✔ |
| Nap detection | ✔ |
| Hydration | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Women's Health | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Health Snapshot | ✔ |
| Health Status | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| QZSS | ✔ |
| BeiDou | ✔ |
| SatIQ™ Technology | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | ✔ |
Daily smart features | |
|---|---|
| Connectivity | Bluetooth®, ANT+® |
| Connect IQ™ (downloadable watch faces, data fields and apps) | ✔ |
| On-device Connect IQ™ Store | ✔ |
| Smart Notifications | ✔ |
| Text response/reject phone call with text (Android™ only) | ✔ |
| View images from notifications on watch (Android™ only) | ✔ |
| Morning report | ✔ |
| Calendar | ✔ |
| Weather forecasts | ✔ |
| Realtime settings sync with Garmin Connect™ mobile | ✔ |
| Battery Saver - customisable low power watch | ✔ |
| Controls smartphone music | ✔ |
| Find my phone | ✔ |
| Find my watch | ✔ |
| Compatible with Garmin Messenger app | ✔ |
| VIRB® camera remote | ✔ |
| Smart trainer control | ✔ |
| Compatible with Garmin Connect™ Mobile | ✔ |
| Smartphone compatibility | iPhone®, Android™ |
| Red shift mode | ✔ |
| Garmin Share | ✔ |
| Passcode | ✔ |
IN THE BOX:
- Instinct 3 – 45 mm, AMOLED smartwatch with silicone band
- Charging/data cable
- Documentation