Garmin Forerunner 55, White
SEE YOURSELF AS A RUNNER
This easy-to-use GPS running watch is designed for people of all skill levels to track their stats and chase their fitness goals.
- Track your time, distance pace and speed during your run or walk with built-in GPS.
- Get up to 2 weeks of battery life. Because less charging is always a good thing.
- Monitor your overall health and wellness with wrist-based heart rate and more.
- Take guesswork out of training. This smartwatch suggests runs tailored to you.
- High-end running features help you meet your potential. Minus the high-end price tag.
- Track more than just running with an array of built-in activity profiles.
BATTERY LIFE
Run to your heart’s content with up to 2 weeks of battery life in smartwatch mode and up to 20 hours in GPS mode.
DESIGNED FOR FORM AND FUNCTION
Lightweight and comfortable, this smartwatch is the perfect fit for running and for everyday life.
SPORT-READY MATERIALS
Whether you’re running a 5K or sweating it out during HIIT sessions, experience the ultimate in comfort with this sporty silicone band.
What You'll Love | |
|---|---|
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 2 weeks |
| Watch display type | Sunlight-visible, transflective memory-in-pixel (MIP) |
| Water rating | 5 ATM |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Chemically strengthened glass |
| Quick release bands | Yes (20 mm, Industry standard) |
| Physical size | 42 x 42 x 11.6 mm Fits wrists with a circumference of 126-203 mm |
| Weight | 37 g |
| Display Size | 1.04″ (26.3 mm) diameter |
| Display Resolution | 208 x 208 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Battery life | Smartwatch mode: Up to 2 weeks GPS mode: Up to 20 hours See details |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 32 MB |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Hydration | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Women's Health | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Cardio and Elliptical Training, Stair Stepping, HIIT, Pilates, Yoga |
| WELLNESS | Walking, Pilates, Yoga |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running |
| Outdoor running | Running, Outdoor Track Running |
| Cycling | Biking, Indoor Biking |
| Swim | Pool Swimming |
IN THE BOX:
- Forerunner 55
- Charging/data cable
- Documentation
-
Estonia
Free shipping -
Finland
Free shipping -
Latvia
Free shipping -
Lithuania
Free shipping
Garmin is a US GPS technology leader founded in 1989. In cycling, the Garmin Edge series GPS computers are the world’s most popular — offering navigation, performance metrics, segment racing and training analysis. Garmin also makes heart rate monitors, power meters and smartwatches.