GARMIN
Garmin vivoactive 6, Lunar Gold with Bone Band
Garmin vivoactive 6, Lunar Gold with Bone Band
UNDERSTAND YOUR BODY BETTER
Featuring a bright, colourful display, up to 11 days of battery life, and purpose-built health and fitness features, the vívoactive 6 smartwatch gives you the tools and insights to help you know your body better.
- BRIGHT AMOLED DISPLAY
- UP TO 11 DAYS OF BATTERY LIFE
- BODY BATTERY™ ENERGY MONITORING, SLEEP SCORE, STRESS TRACKING AND MORE
- ADVANCED FITNESS FEATURES
- WORKS WITH THE GARMIN CONNECT™ APP ON IPHONE® AND ANDROID™ SMARTPHONES
- SMART NOTIFICATIONS, GARMIN PAY™ CONTACTLESS PAYMENTS AND MUSIC STORAGE
BODY BATTERY ENERGY MONITORING
See your energy levels throughout the day, so you’ll know when your body is charged up and ready for activity or drained and needing to recharge with restful sleep. And get even more details and personal insights on how sleep, naps, daily activities and high stress specifically impact your energy.
SLEEP COACH
Get a sleep score and personalised coaching for how much sleep you need and how you can improve. Even keep track of different sleep stages and naps — and see several key metrics over your sleep period, such as HRV status to better understand your health.
BUILT-IN SPORTS APPS
Track the ways you move with more than 80 preloaded GPS and indoor sports apps — including walking, running, cycling, pool swimming, activities for wheelchair users and more.
WORKOUT OPTIONS
From daily suggested walking workouts to step-by-step workouts for strength, HIIT, yoga, Pilates, mobility and more, it’s never been easier to move. Simply find the workouts in the Garmin Connect™ app, and download them onto your smartwatch.
HEALTH AND WELLNESS
Continuously monitor your health with wrist-based heart rate, HRV status, Pulse Ox and women’s health tracking — including menstrual cycle and pregnancy, meditation and more — to learn more about your body.
SMART NOTIFICATIONS AND TEXTING
Receive emails, texts and alerts on your fitness watch when paired with your iPhone or Android smartphone. With an Android phone, respond to texts with the on-watch keyboard, and view photos sent to you directly from your watch’s screen.
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 11 days (5 days display always-on) |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | Yes (spot-check, and optionally all-day and in sleep) |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| Music storage | ✔ |
| Watch display type | AMOLED (optional always-on mode) |
| Touchscreen | ✔ |
| Water rating | Swim, 5 ATM |
| Wheelchair mode | ✔ |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Corning® Gorilla® Glass 3 |
| Bezel material | Anodised aluminum |
| Case material | Fibre-reinforced polymer |
| Quick release bands | Yes (20 mm, Industry standard) |
| Physical size | 42.2 x 42.2 x10.9 mm Fits wrists with a circumference of 125-190 mm |
| Weight | 23 g (36 g with included band) |
| Display Size | 30.4 mm (1.2″) diameter |
| Display Resolution | 390 x 390 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Large font option | ✔ |
| Battery type | Lithium ion |
| Battery life | Smartwatch mode: Up to 11 days (5 days display always-on) Battery Saver Smartwatch mode: Up to 21 days GPS-Only GNSS mode: Up to 21 hours All-Systems GNSS mode: Up to 17 hours All-Systems GNSS mode with music: Up to 8 hours See details |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 8 GB |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Meditation | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Sleep coach | ✔ |
| Breathing variations | ✔ |
| Nap detection | ✔ |
| Hydration | ✔ |
| Women's Health | ✔ |
| Health Snapshot | ✔ |
| Health Status | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| QZSS | ✔ |
| BeiDou | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | Yes (tempe™ sensor required) |
| Ambient light sensor | ✔ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Strength, HIIT, Cardio, Elliptical Training, Stair Stepping, Indoor rowing, Jump Roping |
| WELLNESS | Walking, Pilates, Yoga, Indoor Walking, Mobility |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running |
| Outdoor running | Running, Outdoor Track Running, Trail Running, Obstacle Racing |
| Outdoor recreation | Hiking, Horseback Riding, Golfing, Mountaineering, Disc Golf, Archery |
| Cycling | Biking, Road biking, Gravel biking, Bike touring, eBiking, Handcycling, Indoor Handcycling, Indoor Biking, Cyclocross |
| Swim | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| On the water | Stand Up Paddleboarding, Kayaking, Rowing, Snorkeling |
| Motor sports | Motorcycling, Overlanding, Motocrossing, ATVing, Snowmobiling |
| Racket sports | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel, Platform Tennis, Racquetball |
| Snow & Winter | Skiing, Snowboarding, XC Classic Skiing, XC Skate Skiing, Ice Skating, Snowshoeing |
| Sport profiles | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Football, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| In the ring | Boxing, Mixed martial arts |
| Other activity profiles | Inline Skating |
IN THE BOX:
- vívoactive® 6
- USB-C charging/data cable
- Documentation