SHIMANO
Front Wheel Shimano DURA-ACE C60 WH-R9270-TL 12x100 mm
- Light & stiff 60 mm
- OPTBAL 2:1 front hub
- 21 mm internal width
- Center Lock disc
Front Wheel Shimano DURA-ACE C60 WH-R9270-TL 12x100 mm
Like the entire DURA-ACE family, the new C60 started from a clean sheet. Unlike C36 and C50, it uses a front hub with OPTBAL 2:1 spoke pattern to boost lateral rigidity, plus stiffer 1.8 mm spokes (vs 1.5 mm). Pro-rider tested, this focus on stiffness lets you push harder in corners and at high speed. The wind-tunnel-tested deep rim offers a faster, more stable cross-section for time trialists, triathletes and sprinters.
- HR version: up to +20% lateral rigidity
- 60 mm full-carbon tubeless rim
- Internal rim width: 21 mm; external: 28 mm
- Balanced low inertia & aerodynamics
- Responsive acceleration, improved drive rigidity
- OPTBAL lacing; 24 spokes (1.8 mm)
- Road E-THRU 12 mm axle; Over locknut: 12 × 100 mm
- Brakes: CENTER LOCK disc
- Tyre type: UST Tubeless Ready / Clincher
- Recommended tire: 25-622 to 32-622
| Use | Road |
| Group | DURA-ACE R9200 |
| Model | WH-R9270-TL |
| Wheel size | 28" |
| Tyre type | UST Tubeless Ready / Clincher |
| Rim size | 622 × 21C |
| Rim inner / outer width | 21 mm / 28 mm |
| Brake type | Disc, CENTER LOCK |
| Over locknut | 12 × 100 mm |
| Axle fixing | 12 mm E-thru |
| Sealing | Labyrinth and contact |
| Spokes | 24 (1.8 mm) |
| Recommended tire | 25-622 to 32-622 |
| Materials | Rim: carbon; Hub: aluminum; Spokes: stainless steel; Nipples: aluminum |
| Weight (manufacturer) | 751 g |
-
from 2,45 €
Estonia
free from 50 € -
from 7,90 €
Finland
free from 75 € -
from 4,50 €
Latvia
free from 50 € -
from 5,40 €
Lithuania
free from 50 €
Shimano is a Japanese component manufacturer that since 1921 has been one of the world’s largest suppliers of bicycle drivetrains, brakes and cycling-specific parts. Shimano groupsets — from Tourney for city bikes to top-tier Dura-Ace — are found on virtually every serious bike brand. The company also makes fishing tackle and rowing components.