GARMIN
Radar tail light Garmin Varia RearVue 820
Radar tail light Garmin Varia RearVue 820
STRIKINGLY VISIBLE. REMARKABLY POWERFUL.
Varia RearVue 820 features our most powerful and precise bike radar yet with a wider field of view, giving you more reliable alerts than ever before. The tail light offers up to 2 km (1.24 miles) of visibility and has a brake light that shows when you’re slowing or stopping.
- TRACKS VEHICLES UP TO 175 METRES AWAY WITH WIDER FIELD OF VIEW
- GET UP TO 24 HOURS OF BATTERY LIFE IN DAY FLASH MODE
- BRIGHT TAIL LIGHT IS VISIBLE UP TO 2 KM (1.24 MILES) AWAY
- SEE THE SIZE OF APPROACHING VEHICLES
- BRAKE LIGHT ALERTS OTHERS THAT YOU’RE SLOWING OR STOPPING
- STAY ALERT TO VEHICLES TRAVELING AT THE SAME SPEED
POWERFUL AND RELIABLE RADAR
With our most powerful and precise radar tracking technology, Varia RearVue 820 bike radar detects vehicles approaching from up to 175 metres away with a wider field of view.
BRIGHT TAIL LIGHT AND BRAKE LIGHT
Our brightest tail light means you’ll be visible from up to 2 km (1.24 miles) away. A brake light detects when you’re slowing or stopping and displays a unique flash pattern.
ADVANCED VEHICLE TRACKING
See alerts for small, medium and large vehicles, and see when a vehicle changes lanes, along with its threat level — when riding with the latest compatible Edge® bike computers or the Varia™ app on your smartphone.
GET ALERTS YOUR WAY
For visual and audible alerts while you ride, connect this bike radar to the Varia smartphone app, compatible Edge bike computers or Garmin smartwatches. In addition to haptic alerts on your wrist, selected Garmin smartwatches can also give voice alerts for approaching vehicles — this feature is currently available in the Garmin Public Beta programme for selected smartwatches.
VARIETY OF LIGHT PATTERN OPTIONS
Ride with four different light patterns: day flash, night flash, solid mode and peloton mode, which helps preserve the eyes of riders behind you. Create your own custom light patterns in the Varia app on your smartphone.
COMPACT DESIGN
A sleek, compact design and new seatpost mount means Varia RearVue 820 fits cleanly onto almost any road or gravel bike and is compatible with the Varia seat rail mount kit (sold separately).
General | |
|---|---|
| Dimension | 98.9 x 25.9 x 43.2 mm (3.9” x 1” x 1.7") |
| Weight | 90 g (3.2 oz) |
| Light modes | Solid, peloton, night flash, day flash |
| Custom light mode configuration | Yes (with Varia Mobile App) |
| Radar-only mode | ✔ |
| Lumens | 25 solid, 8 peloton, 40 night flash, 100 day flash |
| Water rating | IPX7 |
| Battery life | 10 hours solid 15 hours peloton 10 hours night flash 24 hours day flash 30 hours radar-only |
| ANT+® | Yes (radar, bike lights) |
| BLE | Yes (radar, bike lights) |
| Viewing angle | 220° |
| Visibility distance | 2 km |
| Rear tail light | ✔ |
| Brake light | ✔ |
| Rear radar | ✔ |
| Lateral vehicle positioning | ✔ |
| Vehicle size classification | ✔ |
| Vehicle threat classification | Speed-, size- and lateral range-based |
| Maximum vehicle detection range | 175 m |
| Radar beam width | 60° |
Connectivity | |
|---|---|
| Varia™ app compatibility | ✔ |
IN THE BOX:
- Varia™ RearVue 820 radar tail light
- Mounting kit
- Charging cable
- Documentation
-
Estonia
Free shipping -
Finland
Free shipping -
Latvia
Free shipping -
Lithuania
Free shipping
Garmin is a US GPS technology leader founded in 1989. In cycling, the Garmin Edge series GPS computers are the world’s most popular — offering navigation, performance metrics, segment racing and training analysis. Garmin also makes heart rate monitors, power meters and smartwatches.