GARMIN
Smart Activity Tracker Garmin Vivomove Trend, Silver Stainless Steel Bezel with Mist Grey Case
Smart Activity Tracker Garmin Vivomove Trend, Silver Stainless Steel Bezel with Mist Grey Case
Get a perfect look around the clock
The vívomove® Trend women fitness hybrid smartwatch gives you a classic analogue style and essential smart features such as smartphone notifications and Garmin Pay™ contactless payments.
- Experience perfectly timeless analogue style.
- Get up to 5 days of battery life. Now that’s a good look.
- Tap or swipe to reveal the hidden touchscreen display. It’s your little secret.
- Get texts, calls and calendar reminders when paired with your smartphone.
- Know your body better. Keep an eye on stress, sleep, energy levels and more.
- Tap your wrist at the register to pay with participating providers. It’s easy and touch-free.
BATTERY LIFE
Stay on the move longer with a battery life that lasts up to 5 days in smartwatch mode plus up to 1 additional day as an analogue-only timepiece. Fifteen minutes of charging adds up to 1 day of battery life in smartwatch mode. Enjoy the convenience of wireless charging with most Qi-certified charging pads (not included) .
A SLEEK LOOK FOR YOUR WRIST
Available in a number of colours, vívomove® Trend hybrid smartwatch features a stainless steel bezel, domed glass and comfortable silicone band, making it perfect for work, the weekend — everywhere. And it’s compatible with industry standard 20 mm quick release bands.
TRADITIONAL WATCH DESIGN
The hidden full-dial display appears only when you need it. Interact with the touchscreen, and the hands dynamically move away.
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 5 days |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | Yes (spot-check and optionally in sleep) |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| Watch display type | Liquid crystal |
| Touchscreen | ✔ |
| Water rating | Swim, 5 ATM |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Chemically strengthened glass |
| Bezel material | Stainless steel |
| Case material | Fibre-reinforced polymer |
| Quick release bands | Yes (20 mm, Industry standard) |
| Physical size | 40.4 x 40.4 x 11.9 mm Fits wrists with a circumference of 125-190 mm |
| Weight | Case only: 28.3 g With silicone strap: 43.3 g |
| Display Size | 25.6 mm x 18.8 mm (1.01″ x 0.74″) |
| Display Resolution | 254 x 346 pixels |
| Battery life | Smartwatch mode: Up to 5 days Watch mode: Up to 1 additional day |
| Charging method | Garmin proprietary clip charger and compatible with most Qi-certified wireless charging pads |
| Memory/history | 10 timed activities; 14 days of activity tracking data |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Hydration | ✔ |
| Women's Health | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Ambient light sensor | ✔ |
Daily smart features | |
|---|---|
| Connectivity | Bluetooth® Smart and ANT+® |
| Smart Notifications | ✔ |
| Text response/reject phone call with text (Android™ only) | ✔ |
| Connected GPS | ✔ |
| Calendar | ✔ |
| Weather forecasts | ✔ |
| Realtime settings sync with Garmin Connect™ mobile | ✔ |
| Controls smartphone music | ✔ |
| Find my phone | ✔ |
| Find my watch | ✔ |
| Compatible with Garmin Connect™ Mobile | ✔ |
| Smartphone compatibility | iPhone®, Android™ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Cardio and Elliptical Training, Stair Stepping |
| WELLNESS | Walking, Pilates, Yoga |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running |
| Outdoor running | Running |
| Cycling | Biking |
| Swim | Pool Swimming |
IN THE BOX:
- vívomove® Trend
- USB-C Charging Cable
- Documentation
-
Estonia
Free shipping -
Finland
Free shipping -
Latvia
Free shipping -
Lithuania
Free shipping
Garmin is a US GPS technology leader founded in 1989. In cycling, the Garmin Edge series GPS computers are the world’s most popular — offering navigation, performance metrics, segment racing and training analysis. Garmin also makes heart rate monitors, power meters and smartwatches.