GARMIN
GPS Bike Computer Garmin Edge 1050 Bundle
Availability: in store (Saku 3, Tallinn)
Tootekood: 010-02890-21
Free shipping*
GPS Bike Computer Garmin Edge 1050 Bundle
GPS Bike Computer Garmin Edge 1050 Bundle
EVERY RIDE'S BETTER WITH AN EDGE® 1050 BIKE COMPUTER
From Saturday group rides to solo long ones, improve every ride with the Edge 1050 premium bike computer and its incredible performance insights, in-ride competitions and free personalised coaching.
- VIVID COLOUR DISPLAY SHOWS MAPS AND STATS IN STUNNING DETAIL
- UP TO 20 HOURS OF BATTERY LIFE IN DEMANDING USE CASES
- GET ROAD HAZARD ALERTS REPORTED BY FELLOW CYCLISTS
- CREATE COURSES ON DEVICE AND SEE ROAD SURFACE TYPE ON THE MAP
- ALERT RIDERS AND PEDESTRIANS WITH AN ON-DEVICE BIKE BELL
- STAY CONNECTED AND COMPETITIVE WITH THE GROUPRIDE FEATURE
VIVID COLOUR DISPLAY
See your stats and maps in greater detail than ever before with a vivid colour touchscreen display and new ways to view your data.
BATTERY THAT’S READY FOR THE RIDE
In demanding use cases, get up to 20 hours, or get up to 60 hours in battery saver mode.
What You'll Love | |
|---|---|
| Garmin Pay™ | ✔ |
General | |
|---|---|
| Dimension | 60.2 x 118.5 x 16.3 mm (2.4″ x 4.7″ x 0.6″) |
| Weight | 161 g (5.7 oz) |
| Water rating | IPX7 |
| Touchscreen | ✔ |
| Display Type | Liquid crystal |
| Display Size | 88.9 mm (3.5″) diagonal |
| Display Resolution | 480 x 800 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Built-in speaker: | ✔ |
| Battery type | Rechargeable lithium-ion |
| Battery life | Up to 20 hours demanding use Up to 60 hours, battery save mode See details |
| Battery save mode | ✔ |
| In-ride power compatible (Power Mount and Garmin Charge Battery Pack) | ✔ |
Maps & memory | |
|---|---|
| Ability to add maps | ✔ |
| Wi-Fi® map manager | ✔ |
| Basemap | ✔ |
| Integrated TrailForks trail data | ✔ |
| Storage and Power Capacity | 64 GB internal memory only |
| Waypoints/favourites/locations | 200 |
| Navigation Routes | 100 Courses |
| History | Up to 200 hours |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Ambient light sensor | ✔ |
| 5 Hz GPS | ✔ |
| Multi-band GNSS | ✔ |
| Magnetometer | ✔ |
Daily smart features | |
|---|---|
| Connectivity | Bluetooth®, ANT+®, Wi-Fi® |
| Connect IQ™ (downloadable watch faces, data fields and apps) | ✔ |
| On-device Connect IQ™ Store | ✔ |
| Smart Notifications | ✔ |
| Text response/reject phone call with text (Android™ only) | ✔ |
| Weather forecasts | ✔ |
| Realtime settings sync with Garmin Connect™ mobile | ✔ |
| Controls smartphone music | ✔ |
| VIRB® camera remote | ✔ |
| Smart trainer control | ✔ |
| Smartphone compatibility | iPhone®, Android™ |
| Garmin Share | ✔ |
Safety and tracking features | |
|---|---|
| Assistance | ✔ |
| LiveTrack | ✔ |
| GroupTrack | ✔ |
| Group Ride (Cycling) | ✔ |
| GroupRide competitions and awards | ✔ |
| Rider-to-rider messaging | ✔ |
| Incident Detection | Yes (includes off-road) |
| GroupRide incident detection | ✔ |
| Community generated hazards reporting | ✔ |
| Find My Edge® | ✔ |
| Bike alarm | ✔ |
| Integrated bike bell | ✔ |
| Weather alerts | ✔ |
| inReach® compatible | ✔ |
Training, planning and analysis features | |
|---|---|
| Customisable screen(s) | ✔ |
| Downloadable training plans | ✔ |
| Daily workout suggestions | Yes (event specific) |
| Primary and secondary workout targets | ✔ |
| Auto Pause® automatic timer halt | ✔ |
| Interval training | ✔ |
| Advanced workouts | ✔ |
| Auto Lap® interval tracking feature | ✔ |
| Vo2 Max | ✔ |
| Training status - Cycling | ✔ |
| Training load - Cycling | ✔ |
| Training load focus - Cycling | ✔ |
| Real-time stamina - Cycling | ✔ |
| Cycling ability analysis | ✔ |
| Course demands analysis | ✔ |
| Training Effect | ✔ |
| Recovery advisor | ✔ |
| Virtual partner | ✔ |
| Race an activity | ✔ |
| Segments | ✔ |
| Auto scroll | ✔ |
| Physio TrueUp | ✔ |
| Unified Training Status | ✔ |
Outdoor recreation | |
|---|---|
| ClimbPro Ascent Planner - Cycling | ✔ |
| ClimbPro - Courses | ✔ |
| ClimbPro - Free Riding | ✔ |
Cycling features | |
|---|---|
| Courses | ✔ |
| Alerts (triggers alarm when you reach goals including time, distance, heart rate or calories) | ✔ |
| FTP (Functional Threshold Power) | ✔ |
| MTB Dynamics | ✔ |
| Gravity MTB ride profile support (Downhill, Enduro, eEnduro) | ✔ |
| Timing gates | ✔ |
| Compatible with Varia™ radar (rear-facing radar) | ✔ |
| Compatible with Varia Radar Camera | ✔ |
| Compatible with Varia™ lights | ✔ |
| Compatible with Varia headlight camera | ✔ |
| Power meter compatible | ✔ |
| On-device course creator | Improved |
| On-device location search | ✔ |
| Power guide | ✔ |
| TopoActive Maps - Cycling | ✔ |
| Trendline Popularity Routing - Cycling | ✔ |
| Popularity heatmap | ✔ |
| Cycling Dynamics compatible | ✔ |
| eBike Smart range routing | ✔ |
Bundle
- Bike computer
- HRM-Dual™ Monitor
- Bike Speed Sensor 2 and Cadence Sensor 2 Bundle
- Flush Out-Front Mount
- Standard Mount
- Tether
- Charging/data cable
- Documentation