GARMIN
GPS Bike Computer GARMIN Edge Explore 2
Available to order, delivery to warehouse in 7 working days
Tootekood: 010-02703-10
Free shipping*
GPS Bike Computer GARMIN Edge Explore 2
GPS Bike Computer GARMIN Edge Explore 2
THE WORLD IS WAITING
When you need a dependable, easy-to-use GPS bike computer, Edge Explore 2 is there when you need it most. So ride on and discover new trails — Edge has got you covered.
- Get lost in your ride — Edge bike computer will always get you back home with bike-specific navigation.
- No more draining your phone battery using a mapping app. Edge Explore 2 bike computer has up to 16 hours of battery life in demanding use and up to 24 hours in battery saver mode.
- Create courses through the Garmin Connect™ app, Strava, Komoot, Wikiloc and more, and sync to your Edge bike computer in a snap.
- Riding with your compatible eBike? You bet Edge has your back. Get eBike routing based on battery status, assist level and range.
- Stay aware and in touch with incident detection plus compatibility with Varia™ bike radar.
- Get alerts for road hazards reported by fellow cyclists.
General | |
|---|---|
| Dimension | 4.2″ x 2.2″ x 0.8″ (106.1x 55.7 x 20.6 mm) |
| Weight | 104 g |
| Water rating | IPX7 |
| Touchscreen | ✔ |
| Display Type | Transflective TFT |
| Display Size | 3.00″ |
| Display Resolution | 240 x 400 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Battery type | Rechargeable lithium-ion |
| Battery life | up to 16 hours |
| Battery save mode | ✔ |
Maps & memory | |
|---|---|
| Ability to add maps | ✔ |
| Basemap | ✔ |
| Storage and Power Capacity | 16 GB internal memory |
| Waypoints/favourites/locations | 200 |
| Navigation Routes | 100 Courses |
| History | 200 hours |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
Daily smart features | |
|---|---|
| Connectivity | Bluetooth®, ANT+® |
| Connect IQ™ (downloadable watch faces, data fields and apps) | ✔ |
| On-device Connect IQ™ Store | ✔ |
| Smart Notifications | ✔ |
| Text response/reject phone call with text (Android™ only) | ✔ |
| Weather forecasts | ✔ |
| Realtime settings sync with Garmin Connect™ mobile | ✔ |
| Controls smartphone music | ✔ |
| VIRB® camera remote | ✔ |
| Smart trainer control | ✔ |
| Smartphone compatibility | iPhone®, Android™ |
| Garmin Share | ✔ |
Safety and tracking features | |
|---|---|
| Assistance | ✔ |
| LiveTrack | ✔ |
| Group LiveTrack | ✔ |
| Group Ride (Cycling) | ✔ |
| Rider-to-rider messaging | ✔ |
| Incident Detection | ✔ |
| Find My Edge® | ✔ |
| Bike alarm | ✔ |
| Weather alerts | ✔ |
| inReach® compatible | ✔ |
Activity tracking features | |
|---|---|
| Calories Burned | ✔ |
| Intensity minutes | ✔ |
Training, planning and analysis features | |
|---|---|
| Customisable screen(s) | ✔ |
| Auto Pause® automatic timer halt | ✔ |
| Auto Lap® interval tracking feature | ✔ |
| Vo2 Max | ✔ |
| Recovery advisor | ✔ |
| Auto scroll | ✔ |
Outdoor recreation | |
|---|---|
| ClimbPro Ascent Planner - Cycling | ✔ |
| ClimbPro - Courses | ✔ |
Cycling features | |
|---|---|
| Courses | ✔ |
| Alerts (triggers alarm when you reach goals including time, distance, heart rate or calories) | ✔ |
| Compatible with Varia™ radar (rear-facing radar) | ✔ |
| Compatible with Varia Radar Camera | ✔ |
| Compatible with Varia™ lights | ✔ |
| Compatible with Varia headlight camera | ✔ |
| Power meter compatible | ✔ |
| On-device course creator | ✔ |
| On-device location search | ✔ |
| TopoActive Maps - Cycling | ✔ |
| Trendline Popularity Routing - Cycling | ✔ |
| Popularity heatmap | ✔ |
| eBike Smart range routing | ✔ |
Connectivity | |
|---|---|
| Edge® remote | ✔ |
| Varia™ remote | ✔ |
IN THE BOX:
- Edge® Explore 2
- Standard Mount
- Tether
- USB cable
- Documentation