GARMIN
GPS Bike Computer Garmin Edge 840 Solar
GPS Bike Computer Garmin Edge 840 Solar
INTRODUCE THE RIDER YOU ARE TODAY TO THE ONE YOU’LL BE TOMORROW
Improve every day with Edge® 840 Solar, the touchscreen and button-controlled cycling computer with Garmin Coach training plans. It’s the optimal gear to prepare you for upcoming races or personal milestones.
- TOUCHSCREEN OR BUTTON CONTROLS? THE CHOICE IS YOURS — THIS EDGE BIKE COMPUTER HAS BOTH.
- GET UP TO 60 HOURS OF BATTERY LIFE ON A SINGLE CHARGE IN BATTERY SAVER MODE.
- ENJOY SUPERIOR ACCURACY WITH MULTI-BAND GNSS TECHNOLOGY.
- GET STAMINA INSIGHTS WHILE YOU RIDE
- PUSH YOUR PERFORMANCE WITH DAILY SUGGESTED WORKOUTS.
- CYCLE LIKE A LOCAL WITH RIDE TYPE-SPECIFIC MAPS AND NAVIGATION.
General | |
|---|---|
| Dimension | 57.8 x 85.1 x 19.6 mm (2.3″ x 3.4″ x 0.8″) |
| Weight | 88.9g |
| Water rating | IPX7 |
| Touchscreen | ✔ |
| Display Type | Transflective TFT |
| Display Size | 2.6″ (66 mm) diagonal |
| Display Resolution | 246 x 322 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Battery type | Rechargeable lithium-ion |
| Battery life | Up to 32 hours |
| Battery save mode | ✔ |
| Power Glass solar charging | ✔ |
| In-ride power compatible (Power Mount and Garmin Charge Battery Pack) | ✔ |
Maps & memory | |
|---|---|
| Ability to add maps | ✔ |
| Wi-Fi® map manager | ✔ |
| Basemap | ✔ |
| Integrated TrailForks trail data | ✔ |
| Storage and Power Capacity | 32 GB |
| Waypoints/favourites/locations | 200 |
| Navigation Routes | 100 Courses |
| History | Up to 200 hours |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Ambient light sensor | ✔ |
| Multi-band GNSS | ✔ |
| Magnetometer | ✔ |
Daily smart features | |
|---|---|
| Connectivity | Bluetooth®, ANT+®, Wi-Fi® |
| Connect IQ™ (downloadable watch faces, data fields and apps) | ✔ |
| On-device Connect IQ™ Store | ✔ |
| Smart Notifications | ✔ |
| Text response/reject phone call with text (Android™ only) | ✔ |
| Weather forecasts | ✔ |
| Realtime settings sync with Garmin Connect™ mobile | ✔ |
| Controls smartphone music | ✔ |
| VIRB® camera remote | ✔ |
| Smart trainer control | ✔ |
| Smartphone compatibility | iPhone®, Android™ |
| Garmin Share | ✔ |
Safety and tracking features | |
|---|---|
| Assistance | ✔ |
| LiveTrack | ✔ |
| GroupTrack | ✔ |
| Group Ride (Cycling) | ✔ |
| GroupRide competitions and awards | ✔ |
| Rider-to-rider messaging | ✔ |
| Incident Detection | Yes (includes off-road) |
| GroupRide incident detection | ✔ |
| Community generated hazards reporting | ✔ |
| Find My Edge® | ✔ |
| Bike alarm | ✔ |
| Weather alerts | ✔ |
| inReach® compatible | ✔ |
Activity tracking features | |
|---|---|
| Calories Burned | ✔ |
| Intensity minutes | ✔ |
Training, planning and analysis features | |
|---|---|
| Customisable screen(s) | ✔ |
| Downloadable training plans | ✔ |
| Daily workout suggestions | Yes (event specific) |
| Primary and secondary workout targets | ✔ |
| Auto Pause® automatic timer halt | ✔ |
| Interval training | ✔ |
| Advanced workouts | ✔ |
| Auto Lap® interval tracking feature | ✔ |
| Vo2 Max | ✔ |
| Training status - Cycling | ✔ |
| Training load - Cycling | ✔ |
| Training load focus - Cycling | ✔ |
| Real-time stamina - Cycling | ✔ |
| Cycling ability analysis | ✔ |
| Course demands analysis | ✔ |
| Training Effect | ✔ |
| Recovery advisor | ✔ |
| Virtual partner | ✔ |
| Race an activity | ✔ |
| Segments | ✔ |
| Auto scroll | ✔ |
| Physio TrueUp | ✔ |
| Unified Training Status | ✔ |
Outdoor recreation | |
|---|---|
| ClimbPro Ascent Planner - Cycling | ✔ |
| ClimbPro - Courses | ✔ |
| ClimbPro - Free Riding | ✔ |
Cycling features | |
|---|---|
| Courses | ✔ |
| Alerts (triggers alarm when you reach goals including time, distance, heart rate or calories) | ✔ |
| FTP (Functional Threshold Power) | ✔ |
| MTB Dynamics | ✔ |
| Compatible with Varia™ radar (rear-facing radar) | ✔ |
| Compatible with Varia Radar Camera | ✔ |
| Compatible with Varia™ lights | ✔ |
| Compatible with Varia headlight camera | ✔ |
| Power meter compatible | ✔ |
| On-device course creator | ✔ |
| On-device location search | ✔ |
| Power guide | ✔ |
| TopoActive Maps - Cycling | ✔ |
| Trendline Popularity Routing - Cycling | ✔ |
| Popularity heatmap | ✔ |
| Cycling Dynamics compatible | ✔ |
| eBike Smart range routing | ✔ |
Connectivity | |
|---|---|
| Edge® remote | ✔ |
| Varia™ remote | ✔ |
| ANT+™ electronic shifting | ✔ |
| Shimano Di2 Synchro Shift integration | ✔ |
| Extended display (allows a Garmin watch to share data screens on Edge®) | ✔ |
IN THE BOX:
- Bike computer
- Mounts (standard and out-front)
- USB cable
- Tether
- Documentation
-
from 2,45 €
Estonia
free from 50 € -
from 7,90 €
Finland
free from 75 € -
from 4,50 €
Latvia
free from 50 € -
from 5,40 €
Lithuania
free from 50 €
Garmin is a US GPS technology leader founded in 1989. In cycling, the Garmin Edge series GPS computers are the world’s most popular — offering navigation, performance metrics, segment racing and training analysis. Garmin also makes heart rate monitors, power meters and smartwatches.