GARMIN
GPS Bike Computer GARMIN EDGE 540
Available to order, delivery to warehouse in 7 working days
Tootekood: 010-02694-31
Free shipping*
GPS Bike Computer GARMIN EDGE 540
GPS Bike Computer GARMIN EDGE 540
INTRODUCE THE RIDER YOU ARE TODAY TO THE ONE YOU’LL BE TOMORROW
Improve every day with Edge® 540, the cycling computer with button controls and Garmin Coach training plans. It’s the optimal gear to prepare you for upcoming races or personal milestones.
- GET UP TO 42 HOURS OF BATTERY LIFE ON A SINGLE CHARGE IN BATTERY SAVER MODE.
- ENJOY SUPERIOR ACCURACY WITH MULTI-BAND GNSS TECHNOLOGY.
- GET STAMINA INSIGHTS WHILE YOU RIDE
- PUSH YOUR PERFORMANCE WITH DAILY SUGGESTED WORKOUTS.
- CYCLE LIKE A LOCAL WITH RIDE TYPE-SPECIFIC MAPS AND NAVIGATION.
- TRANSFER EXISTING RIDE DATA AND PROFILES TO YOUR NEW DEVICE
General | |
|---|---|
| Dimension | 57.8 x 85.1 x 19.6 mm (2.3″ x 3.4″ x 0.8″) |
| Weight | 80.4 g |
| Water rating | IPX7 |
| Display Type | Transflective TFT |
| Display Size | 2.6″ (66 mm) diagonal |
| Display Resolution | 246 x 322 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Battery type | Rechargeable lithium-ion |
| Battery life | Up to 26 hours |
| Battery save mode | ✔ |
| In-ride power compatible (Power Mount and Garmin Charge Battery Pack) | ✔ |
Maps & memory | |
|---|---|
| Ability to add maps | ✔ |
| Wi-Fi® map manager | ✔ |
| Basemap | ✔ |
| Integrated TrailForks trail data | ✔ |
| Storage and Power Capacity | 16 GB |
| Waypoints/favourites/locations | 200 |
| Navigation Routes | 100 Courses |
| History | Up to 200 hours |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Ambient light sensor | ✔ |
| Multi-band GNSS | ✔ |
| Magnetometer | ✔ |
Daily smart features | |
|---|---|
| Connectivity | Bluetooth®, ANT+®, Wi-Fi® |
| Connect IQ™ (downloadable watch faces, data fields and apps) | ✔ |
| On-device Connect IQ™ Store | ✔ |
| Smart Notifications | ✔ |
| Text response/reject phone call with text (Android™ only) | ✔ |
| Weather forecasts | ✔ |
| Realtime settings sync with Garmin Connect™ mobile | ✔ |
| Controls smartphone music | ✔ |
| VIRB® camera remote | ✔ |
| Smart trainer control | ✔ |
| Smartphone compatibility | iPhone®, Android™ |
| Garmin Share | ✔ |
Safety and tracking features | |
|---|---|
| Assistance | ✔ |
| LiveTrack | ✔ |
| GroupTrack | ✔ |
| Group Ride (Cycling) | ✔ |
| GroupRide competitions and awards | ✔ |
| Rider-to-rider messaging | ✔ |
| Incident Detection | Yes (includes off-road) |
| GroupRide incident detection | ✔ |
| Community generated hazards reporting | ✔ |
| Find My Edge® | ✔ |
| Bike alarm | ✔ |
| Weather alerts | ✔ |
| inReach® compatible | ✔ |
Activity tracking features | |
|---|---|
| Calories Burned | ✔ |
| Intensity minutes | ✔ |
Training, planning and analysis features | |
|---|---|
| Customisable screen(s) | ✔ |
| Downloadable training plans | ✔ |
| Daily workout suggestions | Yes (event specific) |
| Primary and secondary workout targets | ✔ |
| Auto Pause® automatic timer halt | ✔ |
| Interval training | ✔ |
| Advanced workouts | ✔ |
| Auto Lap® interval tracking feature | ✔ |
| Vo2 Max | ✔ |
| Training status - Cycling | ✔ |
| Training load - Cycling | ✔ |
| Training load focus - Cycling | ✔ |
| Real-time stamina - Cycling | ✔ |
| Cycling ability analysis | ✔ |
| Course demands analysis | ✔ |
| Training Effect | ✔ |
| Recovery advisor | ✔ |
| Virtual partner | ✔ |
| Race an activity | ✔ |
| Segments | ✔ |
| Auto scroll | ✔ |
| Physio TrueUp | ✔ |
| Unified Training Status | ✔ |
Outdoor recreation | |
|---|---|
| ClimbPro Ascent Planner - Cycling | ✔ |
| ClimbPro - Courses | ✔ |
| ClimbPro - Free Riding | ✔ |
Cycling features | |
|---|---|
| Courses | ✔ |
| Alerts (triggers alarm when you reach goals including time, distance, heart rate or calories) | ✔ |
| FTP (Functional Threshold Power) | ✔ |
| MTB Dynamics | ✔ |
| Compatible with Varia™ radar (rear-facing radar) | ✔ |
| Compatible with Varia Radar Camera | ✔ |
| Compatible with Varia™ lights | ✔ |
| Compatible with Varia headlight camera | ✔ |
| Power meter compatible | ✔ |
| Power guide | ✔ |
| TopoActive Maps - Cycling | ✔ |
| Trendline Popularity Routing - Cycling | ✔ |
| Popularity heatmap | ✔ |
| Cycling Dynamics compatible | ✔ |
| eBike Smart range routing | ✔ |
Connectivity | |
|---|---|
| Edge® remote | ✔ |
| Varia™ remote | ✔ |
| ANT+™ electronic shifting | ✔ |
| Shimano Di2 Synchro Shift integration | ✔ |
| Extended display (allows a Garmin watch to share data screens on Edge®) | ✔ |
IN THE BOX:
- Bike computer
- Mounts (standard and out-front)
- USB-C cable
- Tether
- Documentation