GARMIN
Garmin Venu 3, Slate stainless steel bezel with black case
Garmin Venu 3, Slate stainless steel bezel with black case
KNOW THE REAL YOU
Purpose-built with advanced health and fitness features and the ability to make calls and send texts, Venu 3 is more than just a fitness smartwatch — it's your personal on-wrist coach there to support your every goal.
- BRIGHT 1.4″ AMOLED TOUCHSCREEN DISPLAY
- UP TO 14 DAYS OF BATTERY LIFE IN SMARTWATCH MODE
- DETAILED HEALTH AND WELLNESS INSIGHTS
- ADVANCED FITNESS FEATURES
- WORKS WITH THE GARMIN CONNECT™ APP ON IPHONE® AND ANDROID™ SMARTPHONES
- LIGHTWEIGHT 45 MM CASE WITH STAINLESS STEEL BEZEL
BODY BATTERY™ ENERGY MONITORING
See your energy levels throughout the day so you'll know when your body is charged up and ready for activity or drained and needing to recharge with restful sleep. And get even more details and personal insights on how sleep, naps, daily activities and high stress specifically impact your energy.
SLEEP COACH
Get a sleep score and personalised coaching for how much sleep you need and how you can improve. Even keep track of different sleep stages and naps — and see several key metrics over your sleep period, such as HRV status to better understand your health.
BUILT-IN SPORTS APPS
Track all the ways you move with more than 30 preloaded GPS and indoor sports apps — including walking, running, cycling, pool swimming, activities for wheelchair users and more.
BUILT-IN SPEAKER AND MICROPHONE
When paired with your compatible smartphone, make and take phone calls right from the watch. Plus, use your smartphone's voice assistant to respond to text messages and more.
WORKOUT BENEFIT AND RECOVERY TIME
Better understand how each workout affects your body and how much time you need to recover so you can take on any fitness challenge.
GARMIN ECG APP
The ECG app uses sensors to record the electrical signals that control how your heart beats. It analyses that recording to detect signs of an irregular heart rhythm called atrial fibrillation (AFib).
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 14 days |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | Yes (spot-check, and optionally all-day and in sleep) |
| Garmin ECG App | ✔ |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| Music storage | ✔ |
| Make calls and send texts via voice | Yes (with paired compatible smartphone) |
| Watch display type | AMOLED Optional Always-On Mode |
| Touchscreen | ✔ |
| Water rating | Swim, 5 ATM |
| Wheelchair mode | ✔ |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Corning® Gorilla® Glass 3 |
| Bezel material | Stainless steel |
| Case material | Fibre-reinforced polymer |
| Quick release bands | Yes (22 mm, Industry standard) |
| Physical size | 45 x 45 x 12 mm Fits wrists with a circumference of 135-200 mm |
| Weight | Silicone : 46 g with included band Leather : 42 g with included band |
| Built-in speaker/microphone | ✔ |
| Display Size | 35.4 mm (1.4″) diameter |
| Display Resolution | 454 x 454 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Large font option | ✔ |
| Battery type | Lithium ion |
| Battery life | Smartwatch mode: Up to 14 days Battery saver smartwatch mode: Up to 26 days GPS-Only GNSS mode: Up to 26 hours All-Systems GNSS mode: Up to 20 hours All systems GNSS mode with music playback Up to 11 hours See details |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 8 GB |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Meditation | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Sleep coach | ✔ |
| Breathing variations | ✔ |
| Nap detection | ✔ |
| Hydration | ✔ |
| Women's Health | ✔ |
| Health Snapshot | ✔ |
| Skin temperature | ✔ |
| JET LAG ADVISER | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | Yes (tempe™ sensor required) |
| Ambient light sensor | ✔ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Strength, HIIT, Cardio and Elliptical Training, Stair Stepping, Indoor rowing, Jump Roping |
| WELLNESS | Walking, Pilates, Yoga, Indoor Walking |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running |
| Outdoor running | Running |
| Outdoor recreation | Hiking, Indoor Climbing, Bouldering, Disc Golf |
| Cycling | Biking, Indoor Biking, Handcycling, Indoor Handcycling, eBiking |
| Swim | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| On the water | Stand Up Paddleboarding, Rowing |
| Racket sports | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel, Platform Tennis, Racquetball |
| Snow & Winter | Skiing, Snowboarding, Snowshoeing, XC Classic Skiing |
| Sport profiles | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Football/Soccer, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| In the ring | Boxing, Mixed martial arts |
IN THE BOX:
- Venu® 3
- Charging/data cable USB-C
- Documentation