GARMIN
Garmin Instinct E - 45 mm, Black with Charcoal Band
Garmin Instinct E - 45 mm, Black with Charcoal Band
FOLLOW YOURS
Instinct E is the GPS smartwatch with a rugged design and the essential features you need to take on the day.
- RUGGED DESIGN
- UP TO 16 DAYS OF BATTERY LIFE IN SMARTWATCH MODE
- ESSENTIAL HEALTH AND WELLNESS FEATURES
- SMART NOTIFICATIONS
- NAVIGATION FEATURES
- BUILT-IN SPORTS APPS
RUGGED DESIGN
Stand out with a rugged design, including a 45 mm high-strength case and scratch-resistant display.
TESTED FOR TOUGHNESS
The Instinct E smartwatch is 10 ATM water-rated and engineered to MIL-STD-810 for thermal and shock resistance.
ESSENTIAL HEALTH AND WELLNESS MONITORING
Know your body better with health monitoring features, including heart rate, advanced sleep monitoring, Pulse Ox and more.
SMART NOTIFICATIONS
Receive emails, texts and alerts on your watch when paired with your compatible Apple® or Android™ smartphone.
NAVIGATION FEATURES
Navigate confidently with a 3-axis compass, barometric altimeter and multi-GNSS support.
BUILT-IN SPORTS APPS
Track your activities, including walking, running, cycling, hiking, strength training and more.
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 16 days |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | ✔ |
| Watch display type | Monochrome, sunlight-visible, transflective memory-in-pixel (MIP) |
| Water rating | 10 ATM |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Chemically strengthened glass |
| Bezel material | Fibre-reinforced polymer |
| Case material | Fibre-reinforced polymer |
| QuickFit™ watch band compatible | Yes (22 mm) |
| Physical size | 45 x 45 x 14.2 mm Fits wrists with a circumference of 132-213 mm |
| Weight | 48 g |
| Display Size | Custom, two-window design; 23 x 23 mm (0.9″ x 0.9″) |
| Display Resolution | 176 x 176 pixels |
| Battery type | Lithium ion |
| Battery life | Smartwatch: Up to 16 days Battery saver watch mode: Up to 40 days GPS: up to 24 hours All Satellite Systems: 16 hours Max battery GPS mode: up to 50 hours Expedition GPS Activity: Up to 20 days |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 128 MB |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Breathing variations | ✔ |
| Nap detection | ✔ |
| Hydration | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Women's Health | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Health Snapshot | ✔ |
| Health Status | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | ✔ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Strength, HIIT, Cardio, Elliptical Training, Stair Stepping, Floor Climbing, Indoor rowing |
| Multisport | |
| WELLNESS | Walking, Indoor Walking, Pilates, Yoga |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running, Virtual running |
| Outdoor running | Running, Outdoor Track Running, Trail Running, |
| Outdoor recreation | Hiking, Climbing, Hunting, Horseback Riding, Archery |
| Cycling | Biking, Road biking, Mountain Biking, Gravel biking, Bike commuting, Bike touring, eBiking, eMountain Biking, Indoor Biking, Cyclocross, BMX |
| Swim | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| On the water | Stand Up Paddleboarding, Rowing, Kayaking, Fishing, Boating, Snorkeling, Whitewater |
| Racket sports | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel, Platform Tennis, Racquetball |
| Snow & Winter | Skiing, Snowboarding, XC Classic Skiing, XC Skate Skiing, Ice Skating, Snowshoeing |
| Sport profiles | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Football, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| Other activity profiles | Tactical |
IN THE BOX:
- Instinct® E – 45 mm smartwatch with silicone band
- Charging/data cable
- Documentation