GARMIN
Garmin Instinct E - 40 mm, Electric Lime with Twilight Band
Garmin Instinct E - 40 mm, Electric Lime with Twilight Band
Instinct E is a ruggedly designed GPS smartwatch that includes all the essential features you need for everyday activities.
- RUGGED DESIGN
- UP TO 14 DAYS OF BATTERY LIFE IN SMARTWATCH MODE
- ESSENTIAL HEALTH AND WELLNESS FEATURES
- SMART NOTIFICATIONS
- NAVIGATION FEATURES
- BUILT-IN SPORTS APPS
RUGGED DESIGN
Stand out with this ruggedly designed watch featuring a reinforced 40 mm case and a scratch-resistant display.
TESTED TOUGH
The Instinct E smartwatch has a 10 ATM water rating and meets MIL-STD-810 standards for thermal and shock resistance.
ESSENTIAL HEALTH AND WELLNESS FEATURES
With health monitoring features including heart rate, advanced sleep tracking, Pulse Ox and more, you can get to know your body better.
SMART NOTIFICATIONS
Pair the watch with a compatible Apple® or Android™ smartphone to receive emails, text messages and alerts right on your wrist.
NAVIGATION FEATURES
A three-axis compass, barometric altimeter and support for multi-band GNSS help you explore wherever your adventures take you.
BUILT-IN SPORTS APPS
Track your activities, including walks, runs, bike rides, hikes, strength training and more.
What you’ll love | |
|---|---|
| Sleep score and insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 14 days |
| DAILY SUGGESTED WORKOUTS | ✔ |
| Pulse oximetry for blood oxygen saturation monitoring | ✔ |
| Display type | Monochrome, sunlight-visible, transflective memory-in-pixel (MIP) |
| Water rating | 10 ATM |
General | |
|---|---|
| Band material | Silicone |
| Lens material | Chemically strengthened glass |
| Bezel material | Fiber-reinforced polymer |
| Case material | Fiber-reinforced polymer |
| QuickFit™ watch band compatible | Yes (20 mm) |
| Physical size | 40 x 40 x 13,6 mm Fits wrists with a circumference of 107-179 mm |
| Weight | 41 g |
| Display size | Custom dual-window design; 22 x 22 mm (0,86″ x 0,86″) |
| Display resolution | 166 x 166 pixels |
| Battery life | Smartwatch mode: up to 14 days Battery saver watch mode: up to 35 days GPS mode: up to 21 hours All satellite systems: 14 hours Max battery GPS mode: up to 43 hours Expedition GPS activity: up to 17 days |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/History | 128 MB |
Health & Wellness Tracking | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (continuous, every second) | ✔ |
| Daily resting heart rate | ✔ |
| Abnormal heart rate alerts | Yes (high and low) |
| Respiration rate (24x7) | ✔ |
| Fitness age. | ✔ |
| BODY BATTERY™ ENERGY MONITOR | ✔ |
| All-day stress level | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation breathing timer. | ✔ |
| Breathing exercises | ✔ |
| Sleep monitoring | Yes (advanced) |
| Nap detection | ✔ |
| Hydration | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Women’s health | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Health snapshot | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse oximetry monitor for blood oxygen saturation monitoring | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | ✔ |
Everyday Smart Features | |
|---|---|
| Connectivity | Bluetooth®, ANT+® |
| Connect IQ™ (downloadable watch faces, data fields, widgets and apps) | ✔ |
| Connect IQ™ store on device | ✔ |
| Smart notifications | ✔ |
| Text response/decline phone call with text (Android™ only) | ✔ |
| Morning report | ✔ |
| Calendar | ✔ |
| Weather | ✔ |
| Real-time settings sync with Garmin Connect™ mobile app | ✔ |
| Power manager – customizable low power watch | ✔ |
| Controls smartphone music | ✔ |
| Find my phone | ✔ |
| Find my watch | ✔ |
| VIRB® camera remote | ✔ |
| Compatible with Garmin Connect™ mobile app | ✔ |
| Smartphone compatibility | iPhone®, Android™ |
| Garmin Share | ✔ |
Activity Profiles | |
|---|---|
| Available gym activity profiles | Strength, HIIT, Cardio, Elliptical Training, Stepper, Stair Climbing, Indoor Rowing,, Jump Rope |
| Multisport | Triathlon |
| WELLNESS | Walking, Indoor Walking, Pilates, Yoga |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Running, Virtual Running |
| OUTDOOR RUNNING | Running, Outdoor Running, Trail Running, |
| Available outdoor activity profiles | Hiking, Climbing, Hunting, Horseback Riding, Golf, Disc Golf, Archery |
| Available cycling profiles | Cycling, Road Cycling, Mountain Biking, Gravel Cycling, Bike Commuting, Bike Touring, E-Biking, E-Mountain Biking, Indoor Cycling, Cyclocross, BMX |
| Available swimming profiles | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| on the water | Stand Up Paddleboarding, Rowing, Kayaking, Fishing, Boating, Snorkeling, Whitewater Rafting |
| RACKET SPORTS | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel, Platform Tennis, Racquetball |
| SNOW & WINTER | Skiing, Snowboarding, Cross-Country Skiing, XC Skate Skiing, Skating, Snowshoeing |
| Sports profiles | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Soccer, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| OTHER ACTIVITY PROFILES | Skydiving, Tactical Training, Inline Skating |
IN THE BOX:
- Instinct® E smartwatch with silicone band – 40 mm
- Charging/data cable
- Documentation