GARMIN
Garmin Instinct 3 - 50 mm, Solar, Black with Charcoal Band
Garmin Instinct 3 - 50 mm, Solar, Black with Charcoal Band
Instinct 3 is a rugged GPS smartwatch you can wear anytime. Live your adventurous life boldly.
- UNLIMITED BATTERY LIFE IN SMARTWATCH MODE WITH SOLAR CHARGING
- DETAILED HEALTH AND WELLNESS FEATURES
- SMART NOTIFICATIONS
- BUILT-IN FLASHLIGHT
- RUGGED BY DESIGN
- MULTI-BAND GPS + SATIQ™ TECHNOLOGY
Solar charging
In smartwatch mode, the battery lasts indefinitely with solar power.
RUGGED BY DESIGN
Take on adventures with confidence thanks to the rugged design, including a 1.1-inch display, a reinforced 50 mm metal bezel and a scratch-resistant lens.
BUILT-IN FLASHLIGHT
The built-in flashlight helps you see and be seen, with adjustable brightness and an optional red light mode.
24/7 health and wellness monitoring
With health tracking features including heart rate, advanced sleep tracking, Pulse Ox and much more, you’re ready for any challenge.
Smart notifications
Pair the watch with a compatible Apple® or Android™ smartphone to receive emails, text messages and alerts right on your wrist.
MULTI-BAND GPS + SATIQ
Explore confidently with multi-band GPS and SatIQ technology, delivering highly accurate positioning while optimizing battery life.
What you’ll love | |
|---|---|
| Sleep score and insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 40 days Unlimited with solar charging |
| Daily suggested workouts | ✔ |
| Pulse Ox blood oxygen monitoring | ✔ |
| LED flashlight | ✔ |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| MULTI-BAND GPS | ✔ |
| Training readiness | ✔ |
| Training status | ✔ |
| Display type | Monochrome, sunlight-visible, transflective memory-in-pixel (MIP) |
| Solar charging | ✔ |
| Water rating | 10 ATM |
General | |
|---|---|
| Band material | Silicone |
| Lens material | Power Glass™ |
| Bezel material | Fiber-reinforced polymer / aluminum |
| Case material | Fiber-reinforced polymer |
| QuickFit™ watch band compatible | Yes (26 mm) |
| Physical size | 50 x 50 x 14.4 mm Fits wrists with a circumference of 141–213 mm |
| Weight | 58 g |
| Display size | Custom two-window design; 27 x 27 mm (1.1″ x 1.1″) |
| Display resolution | 176 x 176 pixels |
| Large font option | ✔ |
| Battery life | Smartwatch: up to 40 days / unlimited with solar* Battery saver mode: up to 100 days / unlimited with solar* GPS only: up to 60 hours / 260 hours with solar** All satellite systems: up to 40 hours / 80 hours with solar** All satellite systems + multi-band: up to 34 hours / 60 hours with solar*** Max GPS battery mode: up to 150 hours / unlimited with solar** Expedition GPS mode: up to 60 days / unlimited with solar* *Assumes all-day wear with 3 hours per day outdoors in 50,000 lux conditions **Assumes use in 50,000 lux conditions ***Assumes use in 50,000 lux conditions with typical SatIQ usage |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 128 MB |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| SatIQ™ technology | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox blood oxygen monitor | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | ✔ |
Daily smart features | |
|---|---|
| Connectivity | Bluetooth®, ANT+® |
| Connect IQ™ (downloadable watch faces, data fields, widgets and apps) | ✔ |
| On-device Connect IQ™ store | ✔ |
| Smart notifications | ✔ |
| Text response / reject phone call with text (Android™ only) | ✔ |
| Morning report | ✔ |
| Calendar | ✔ |
| Weather | ✔ |
| Real-time settings sync with Garmin Connect™ mobile app | ✔ |
| Power manager – customizable low power mode | ✔ |
| Controls smartphone music | ✔ |
| Find My Phone | ✔ |
| Find My Watch | ✔ |
| Compatible with Garmin Messenger app | ✔ |
| VIRB® camera remote | ✔ |
| Smart trainer control | ✔ |
| Compatible with Garmin Connect™ mobile app | ✔ |
| Smartphone compatibility | iPhone®, Android™ |
| Garmin Share | ✔ |
IN THE BOX:
- Instinct 3 – 50 mm, Solar smartwatch with silicone band
- Charging/data cable
- Documentation