GARMIN
Garmin Instinct 3 – 50mm, AMOLED, Tactical Edition, Black
Garmin Instinct 3 – 50mm, AMOLED, Tactical Edition, Black
THE RUGGED TACTICAL SMARTWATCH
Instinct 3 – Tactical Edition is the rugged GPS smartwatch that's built for the toughest activities, with an AMOLED display, metal-reinforced bezel and dedicated tactical features.
- BRIGHT, CRISP AMOLED DISPLAY
- INCLUDES DEDICATED TACTICAL FEATURES
- DETAILED HEALTH AND WELLNESS FEATURES
- MILITARY STANDARD TOUGHNESS FOR THERMAL, SHOCK AND WATER RESISTANCE MEANS NO HOLDING BACK
- BRIGHT BUILT-IN LED FLASHLIGHT
- 3-AXIS COMPASS AND MULTI-BAND GPS
AMOLED DISPLAY
See your mission stats clearer than ever before with a stunning AMOLED display.
MISSION-READY
Dedicated tactical features include a jumpmaster activity, waypoint projection, dual-position GPS format, preloaded tactical activity, stealth mode, kill switch and rucking activity.
GUIDE THE OPERATION
Navigate confidently with a 3-axis compass, barometric altimeter and multi-band GPS with SatIQ™ technology, which delivers superior positioning while also optimising battery life.
BUILT TO LAST
The Instinct 3 – Tactical Edition smartwatch is engineered with a supertough 50 mm fibre-reinforced polymer case and metal-reinforced bezel and is 10 ATM water-rated. It’s tested to U.S. military standards for thermal, shock and water resistance.
HEALTH MONITORING
Know your body better with health monitoring features, including wrist-based heart rate, advanced sleep monitoring, Pulse Ox and more.
BUILT-IN FLASHLIGHT
A built-in LED flashlight with variable intensities and strobe modes gives you greater visibility in the outdoors and provides convenient illumination when you need it.
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 24 days (9 days always-on) |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | ✔ |
| LED flashlight | ✔ |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| Multi-band GPS | ✔ |
| Training Readiness | ✔ |
| Training Status | ✔ |
| Watch display type | AMOLED (always-on) |
| Water rating | 10 ATM |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Chemically strengthened glass |
| Bezel material | Fiber-reinforced polymer/aluminum |
| Case material | Fibre-reinforced polymer |
| QuickFit™ watch band compatible | Yes (26 mm) |
| Physical size | 50 x 50 x 14.4 mm Fits wrists with a circumference of 141-213 mm |
| Weight | 59 g |
| Display Size | 33 mm (1.3″) diameter |
| Display Resolution | 416 x 416 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Battery type | Lithium ion |
| Battery life | Smartwatch: Up to 24 days (9 days always-on) Battery Saver Watch Mode: Up to 30 days GPS Only: Up to 40 hours All Satellite Systems: Up to 32 hours All Satellite Systems + Multi-Band: Up to 30 hours* Max Battery GPS: Up to 86 hours Expedition GPS: Up to 20 days *Assuming typical use with SatIQ technology |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 4 GB |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Sleep coach | ✔ |
| Breathing variations | ✔ |
| Nap detection | ✔ |
| Hydration | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Women's Health | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Health Snapshot | ✔ |
| Health Status | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| QZSS | ✔ |
| BeiDou | ✔ |
| SatIQ™ Technology | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | ✔ |
| Ambient light sensor | ✔ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Strength, HIIT, Cardio, Elliptical Training, Stair Stepping, Floor Climbing, Indoor rowing, Jump Roping |
| Multisport | Triathlon, Swimrunning |
| WELLNESS | Walking, Indoor Walking, Pilates, Yoga |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running, Virtual running |
| Outdoor running | Running, Outdoor Track Running, Trail Running, Obstacle Racing |
| Outdoor recreation | Hiking, Rucking, Indoor Climbing, Bouldering, Climbing, Hunting, Horseback Riding, Golfing, Disc Golf, Archery |
| Cycling | Biking, Road biking, Mountain Biking, Gravel biking, Bike commuting, Bike touring, eBiking, eMountain Biking, Indoor Biking, Cyclocross, BMX |
| Swim | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| On the water | Stand Up Paddleboarding, Rowing, Kayaking, Surfing, Kiteboarding, Windsurfing, Fishing, Boating, Water Skiing, Snorkeling, Wakeboarding, Wakesurfing, Tubing, Whitewater |
| Motor sports | Motorcycling, Overlanding, Motocrossing, ATVing, Snowmobiling |
| Racket sports | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel, Platform Tennis, Racquetball |
| Snow & Winter | Skiing, Snowboarding, Backcountry Snowboarding, XC Classic Skiing, XC Skate Skiing, Backcountry Skiing, Ice Skating, Snowshoeing |
| Sport profiles | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Football, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| In the ring | Boxing, Mixed martial arts |
| Other activity profiles | Jumpmaster, Tactical, Inline Skating |
Tactical features | |
|---|---|
| Ballistics solver | Yes (unlock required) |
| Dual grid coordinates | ✔ |
| KILL SWITCH | ✔ |
| Night vision mode | ✔ |
| Stage Timer | ✔ |
| Stealth mode | ✔ |
IN THE BOX:
- Instinct® 3 – 50 mm, AMOLED, Tactical Edition
- Charging/data cable
- Documentation