GARMIN
Garmin Instinct 3 - 45 mm, Solar, Whitestone with Whitestone/Bolt Blue Band
Garmin Instinct 3 - 45 mm, Solar, Whitestone with Whitestone/Bolt Blue Band
FOLLOW YOURS
Instinct 3 is the rugged GPS smartwatch that's designed to be worn through anything. Follow yours, wherever the adventure leads.
- UNLIMITED BATTERY IN SMARTWATCH MODE WITH SOLAR CHARGING
- DETAILED HEALTH AND WELLNESS FEATURES
- SMART NOTIFICATIONS
- BUILT-IN FLASHLIGHT
- RUGGED DESIGN
- MULTI-BAND GPS WITH SATIQ™ TECHNOLOGY
Solar charging
Get unlimited battery life in smartwatch mode with solar charging.
RUGGED DESIGN
Explore confidently with a rugged design, including a 0.9-inch display, 45 mm metal-reinforced bezel and scratch-resistant display.
BUILT-IN FLASHLIGHT
See and be seen with a built-in flashlight, featuring variable intensities and an alternate red light.
24/7 health and wellness monitoring
Make bold moves with health monitoring features, including heart rate, advanced sleep monitoring, Pulse Ox and more.
SMART NOTIFICATIONS
Receive emails, texts and alerts on your watch when paired with your compatible Apple® or Android™ smartphone.
MULTI-BAND GPS WITH SATIQ
Navigate confidently with multi-band GPS, featuring SatIQ technology, which delivers superior positioning while optimising battery life.
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 28 days Unlimited with solar |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | ✔ |
| LED flashlight | ✔ |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| Multi-band GPS | ✔ |
| Training Readiness | ✔ |
| Training Status | ✔ |
| Watch display type | Monochrome, sunlight-visible, transflective memory-in-pixel (MIP) |
| Solar charging | ✔ |
| Water rating | 10 ATM |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Power Glass™ |
| Bezel material | Fiber-reinforced polymer/aluminum |
| Case material | Fibre-reinforced polymer |
| QuickFit™ watch band compatible | Yes (22 mm) |
| Physical size | 45 x 45 x 14.9 mm Fits wrists with a circumference of 137-204 mm |
| Weight | 52 g |
| Display Size | Custom, two-window design; 23 x 23 mm (0.9″ x 0.9″) |
| Display Resolution | 176 x 176 pixels |
| Battery type | Lithium ion |
| Battery life | Smartwatch: Up to 28 days/Unlimited with solar* Battery Saver Watch Mode: Up to 65 days/Unlimited with solar* GPS Only: Up to 40 hours/130 hours with solar** All Satellite Systems: Up to 28 hours/50 hours with solar** All Satellite Systems + Multi-band: Up to 24 hours/40 hours with solar*** Max Battery GPS: Up to 100 hours/Unlimited with solar** Expedition GPS: Up to 36 days/Unlimited with solar* *Solar charging, assuming all-day wear with 3 hours per day outside in 50,000 lux conditions **Solar charging, assuming use in 50,000 lux conditions ***Solar charging, assuming use in 50,000 lux conditions; assuming typical use with SatIQ technology |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 128 MB |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Sleep coach | ✔ |
| Breathing variations | ✔ |
| Nap detection | ✔ |
| Hydration | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Women's Health | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Health Snapshot | ✔ |
| Health Status | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| SatIQ™ Technology | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | ✔ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Strength, HIIT, Cardio, Elliptical Training, Stair Stepping, Floor Climbing, Indoor rowing |
| Multisport | Triathlon |
| WELLNESS | Walking, Indoor Walking, Pilates, Yoga |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running, Virtual running |
| Outdoor running | Running, Outdoor Track Running, Trail Running, Obstacle Racing |
| Outdoor recreation | Hiking, Indoor Climbing, Bouldering, Climbing, Hunting, Horseback Riding, Golfing, Disc Golf, Archery |
| Cycling | Biking, Road biking, Mountain Biking, Gravel biking, Bike commuting, Bike touring, eBiking, eMountain Biking, Indoor Biking, Cyclocross, BMX |
| Swim | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| On the water | Stand Up Paddleboarding, Rowing, Kayaking, Surfing, Kiteboarding, Windsurfing, Fishing, Boating, Water Skiing, Snorkeling, Wakeboarding, Wakesurfing, Tubing, Whitewater |
| Motor sports | Motorcycling, Overlanding, Motocrossing, ATVing, Snowmobiling |
| Racket sports | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel, Platform Tennis, Racquetball |
| Snow & Winter | Skiing, Snowboarding, Backcountry Snowboarding, XC Classic Skiing, XC Skate Skiing, Backcountry Skiing, Ice Skating, Snowshoeing |
| Sport profiles | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Football, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| In the ring | Boxing, Mixed martial arts |
| Other activity profiles | Tactical, Inline Skating |
IN THE BOX:
- Instinct 3 – 45 mm, Solar smartwatch with silicone band
- Charging/data cable
- Documentation