GARMIN
Garmin Forerunner 965, Carbon Grey DLC Titanium Bezel with Black Case
Garmin Forerunner 965, Carbon Grey DLC Titanium Bezel with Black Case
- 1.4″ BRIGHT AND COLOURFUL AMOLED DISPLAY
- UP TO 31 HOURS OF BATTERY LIFE IN GPS MODE
- ADVANCED TRAINING METRICS AND RECOVERY INSIGHTS
- BUILT-IN MAPS WITH SATIQ™ AND MULTI-BAND GPS
- LIGHTWEIGHT TITANIUM BEZEL
- TOUCHSCREEN AND BUTTONS
Training readiness
From the moment you wake up, get a readiness score based on your sleep quality, recovery, training load and more, so you can determine whether it’s a good day to go hard — or take it easy.
Full-colour Mapping
Whether you’re running on city streets or riding densely covered trails, Forerunner 965 running smartwatch provides, full-colour, built-in mapping to keep you on track.
TRIATHLON AND MULTISPORT PROFILES
Switch between sports automatically by using built-in profiles for triathlons, duathlons, brick workouts and swimruns – so you can focus on the race and let your running watch take care of recording splits. You can also create your own custom multisport profiles.
GARMIN COACH
Prepare for your next race, train for a milestone, or simply improve your fitness with Garmin Coach adaptive or prebuilt running, cycling or strength training plans. For more personalised workouts, select plans even adapt based on your performance and health metrics.
Daily Suggested Workouts
Get workouts made specifically for you and based on your data. These run recommendations vary in intensity and adapt after every run to take into account performance and recovery.
Training status
Using indicators such as HRV status, your recent exercise history and performance, get an easy insight into your overall effort — and whether you’re training productively, peaking or strained.
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 23 days |
| Built-in mapping | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | Yes (spot-check, and optional all-day acclimation and in sleep) |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| Multi-band GPS | ✔ |
| Music storage | ✔ |
| Training Readiness | ✔ |
| Training Status | Improved |
| Watch display type | AMOLED; optional always-on mode |
| Touchscreen | ✔ |
| Water rating | 5 ATM |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Corning® Gorilla® Glass DX |
| Bezel material | Titanium |
| QuickFit™ watch band compatible | Yes (22 mm compatible) |
| Physical size | 47.1 x 47.1 x 13.2 (mm) Fits wrists with a circumference of 135-205 mm |
| Weight | 53 g |
| Display Size | 35.4 mm (1.4") diameter |
| Display Resolution | 454 x 454 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Large font option | ✔ |
| Battery type | Lithium ion |
| Battery life | Smartwatch mode: Up to 23 days GPS-Only GNSS mode: Up to 31 hours SatIQ (AutoSelect) GNSS mode: Up to 22 hours All-Systems GNSS mode + Multi-Band: Up to 19 hours GPS-Only GNSS mode with music: Up to 10.5 hours SatIQ (AutoSelect) GNSS mode with music: Up to 9 hours All-Systems GNSS mode + Multi-Band with music: Up to 8.5 hours See details |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 32 GB |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Meditation | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Sleep coach | ✔ |
| Breathing variations | ✔ |
| Nap detection | ✔ |
| Hydration | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Women's Health | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Health Snapshot | ✔ |
| JET LAG ADVISER | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| QZSS | ✔ |
| BeiDou | ✔ |
| SatIQ™ Technology | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | ✔ |
| Ambient light sensor | ✔ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Strength, HIIT, Cardio and Elliptical Training, Stair Stepping, Floor Climbing, Indoor rowing |
| Multisport | Triathlon, Swimming/Running |
| WELLNESS | Walking, Pilates, Yoga |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running, Virtual running |
| Outdoor running | Running, Outdoor Track Running Trail Running, Ultra Running |
| Outdoor recreation | Hiking, Mountaineering, Indoor Climbing, Bouldering, Golfing, Disc Golf |
| Cycling | Biking, Road biking, Mountain Biking, Gravel biking, Bike commuting, Bike touring, eBiking, eMountain Biking, Indoor Biking, Cyclocross, BMX |
| Swim | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| On the water | Stand Up Paddleboarding, Rowing |
| Motor sports | Motorcycling, Overlanding, Motocrossing, ATVing, Snowmobile |
| Racket sports | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel, Platform Tennis, Racquetball |
| Snow & Winter | Skiing, Snowboarding, Backcountry Snowboarding, XC Classic Skiing, Backcountry Skiing, Ice Skating, Snowshoeing |
| Sport profiles | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Football, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| In the ring | Boxing, Mixed martial arts |
| Other activity profiles | Inline Skating |
IN THE BOX:
- Forerunner® 965 Running Watch
- USB-C charging/data cable
- Documentation