GARMIN
Garmin Forerunner 265, Black Bezel with Whitestone Case
Garmin Forerunner 265, Black Bezel with Whitestone Case
- 1.3″ BRIGHT AND COLOURFUL AMOLED DISPLAY
- UP TO 20 HOURS OF BATTERY LIFE IN GPS MODE
- ADVANCED TRAINING METRICS AND RECOVERY INSIGHTS
- SATIQ™ AND MULTI-BAND GPS
- TOUCHSCREEN AND BUTTONS
- MUSIC ON YOUR WRIST
MORNING REPORT
Receive an overview of your sleep and training outlook as soon as you wake up — alongside HRV status and weather. You can even customise your report to show you what you want to see.
GARMIN COACH
Prepare for your next race, train for a milestone, or simply improve your fitness with Garmin Coach adaptive or prebuilt running, cycling or strength training plans. For more personalised workouts, select plans even adapt based on your performance and health metrics.
Daily Suggested Workouts
Get workouts made specifically for you and based on your data. These run recommendations vary in intensity and adapt after every run to take into account performance and recovery.
Training readiness
From the moment you wake up, get a readiness score based on your sleep quality, recovery, training load and more, so you can determine whether it’s a good day to go hard — or take it easy.
Training status
Using indicators such as HRV status, your recent exercise history and performance, get an easy insight into your overall effort — and whether you’re training productively, peaking or strained.
HRV Status
Gain a deeper understanding of your overall health, training and recovery through heart rate variability, while you sleep, based on technology developed by our Firstbeat Analytics™ team.
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 13 days |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | Yes (spot-check, and optional all-day acclimation and in sleep) |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| Multi-band GPS | ✔ |
| Music storage | ✔ |
| Training Readiness | ✔ |
| Training Status | Improved |
| Watch display type | AMOLED; optional always-on mode |
| Touchscreen | ✔ |
| Water rating | 5 ATM |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Corning® Gorilla® Glass 3 |
| Bezel material | Fibre-reinforced polymer |
| Quick release bands | Yes (22 mm, Industry standard) |
| Physical size | 46.1 x 46.1 x 12.9 (mm) Fits wrists with a circumference of 135-205 mm |
| Weight | 47 g |
| Display Size | 32.5 mm (1.3") diameter |
| Display Resolution | 416 x 416 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Large font option | ✔ |
| Battery type | Lithium ion |
| Battery life | Smartwatch mode: Up to 13 days GPS-Only GNSS mode: Up to 20 hours SatIQ (AutoSelect) GNSS mode: Up to 16 hours All-Systems GNSS mode + Multi-Band: Up to 14 hours GPS-Only GNSS mode with music: Up to 7 hours SatIQ (AutoSelect) GNSS mode with music: Up to 6 hours All-Systems GNSS mode + Multi-Band with music: Up to 6 hours See details |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 8 GB |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Meditation | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Sleep coach | ✔ |
| Breathing variations | ✔ |
| Nap detection | ✔ |
| Hydration | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Women's Health | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Health Snapshot | ✔ |
| JET LAG ADVISER | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| QZSS | ✔ |
| BeiDou | ✔ |
| SatIQ™ Technology | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | ✔ |
| Ambient light sensor | ✔ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Strength, HIIT, Cardio and Elliptical Training, Stair Stepping, Floor Climbing, Indoor rowing |
| Multisport | Triathlon |
| WELLNESS | Walking, Pilates, Yoga |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running, Virtual running |
| Outdoor running | Running, Outdoor Track Running Trail Running, Ultra Running |
| Outdoor recreation | Hiking |
| Cycling | Biking, Mountain Biking, eBiking, eMountain Biking, Indoor Biking |
| Swim | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| On the water | Stand Up Paddleboarding, Rowing |
| Racket sports | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel, Platform Tennis, Racquetball |
| Snow & Winter | Skiing, Snowboarding, XC Classic Skiing |
| Sport profiles | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Football, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| In the ring | Boxing, Mixed martial arts |
| Other activity profiles | Inline Skating |
IN THE BOX:
- Forerunner® 265 Running Watch
- USB-C charging/data cable
- Documentation