GARMIN
Garmin fenix E – 47 mm, AMOLED, Slate grey steel with Black Silicone Band
Garmin fenix E – 47 mm, AMOLED, Slate grey steel with Black Silicone Band
ONE TOUGH TRAINING PARTNER
Meet your toughest athletic or outdoor challenges with the powerful fēnix E sports GPS smartwatch. Boost your body’s stamina and performance with essential features that include advanced strength training, 24/7 health and wellness monitoring, dynamic round-trip routing and more.
- BRIGHT, CRISP AMOLED DISPLAY WITH STAINLESS STEEL BEZEL
- UP TO 16 DAYS OF BATTERY LIFE IN SMARTWATCH MODE
- SPORT-SPECIFIC STRENGTH WORKOUTS
- ENJOY THE FREEDOM OF DYNAMIC ROUND-TRIP ROUTING
- NAVIGATE WITH PRECISION MULTI-GNSS AND ABC SENSORS
- 24/7 HEALTH AND WELLNESS FEATURES
BUILT TO GO STRONG
Featuring a bright 1.3″ AMOLED display with stainless steel bezel and 47 mm fibre-reinforced polymer case, the fēnix E sports smartwatch is tested to U.S. military standards for thermal, shock and water resistance.
ENHANCED MAP NAVIGATION
A dynamic round-trip routing feature lets you enter how far you want to go — and get suggested routes that will guide you back. You can also download TopoActive maps to view terrain contours and access preloaded maps for golf courses and ski resorts around the world.
ADVANCED STRENGTH TRAINING
Elevate your body’s performance with targeted strength training plans and sport-specific workouts for athletes of all types.
TRAINING READINESS
From the moment you wake up, get a readiness score based on your sleep quality, recovery, training load and more, so you can determine if it’s a good day to go hard — or take it easy.
24/7 HEALTH AND WELLNESS
Begin each day with a customisable morning report offering a summary of health and wellness information — including advanced sleep monitoring, HRV status, training outlook and more.
STAY CONNECTED
Keep your active lifestyle connected with smartwatch features that include smart notifications, Garmin Pay™ contactless payments, music storage and more.
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 16 days (6 days always-on) |
| Built-in mapping | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | ✔ |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| Music storage | ✔ |
| Training Readiness | ✔ |
| Training Status | ✔ |
| Watch display type | AMOLED |
| Touchscreen | ✔ |
| Water rating | 10 ATM |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Corning® Gorilla® Glass |
| Bezel material | Stainless steel |
| Case material | Fibre-reinforced polymer with metal rear cover |
| QuickFit™ watch band compatible | Included (22 mm) |
| Physical size | 47 x 47 x 14.5 mm Fits wrists with the following circumference: Silicone band: 125-208 mm UltraFit band: 125-215 mm Leather band: 132-210 mm Metal band: 132-215 mm |
| Weight | 76 g (case only: 53 g) |
| Display Size | 33 mm (1.3”) diametre |
| Display Resolution | 416 x 416 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Large font option | ✔ |
| Battery type | Lithium ion |
| Battery life | Smartwatch: Up to 16 days (6 days always-on) Battery saver watch mode: Up to 21 days GPS Only: Up to 42 hours (30 hours always-on) All Satellite Systems: Up to 32 hours (24 hours always-on) All Satellite Systems + Music: Up to 10 hours Max Battery GPS: Up to 75 hours Expedition GPS: Up to 14 days |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 16 GB |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Sleep coach | ✔ |
| Breathing variations | ✔ |
| Nap detection | ✔ |
| Hydration | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Women's Health | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Health Snapshot | ✔ |
| JET LAG ADVISER | ✔ |
| Health Status | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| QZSS | ✔ |
| BeiDou | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Barometric altimeter | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Gyroscope | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | ✔ |
| Ambient light sensor | ✔ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Strength, HIIT, Cardio, Elliptical Training, Stair Stepping, Floor Climbing, Indoor rowing, Jump Roping |
| Multisport | Swimming/Running, Triathlon |
| WELLNESS | Walking, Indoor Walking, Pilates, Yoga |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running, Virtual running |
| Outdoor running | Running, Outdoor Track Running, Trail Running, Ultra Running, Obstacle Racing |
| Outdoor recreation | Hiking, Indoor Climbing, Bouldering, Climbing, Hunting, Horseback Riding, Golfing, Disc Golf, Archery |
| Cycling | Biking, Road biking, Mountain Biking, Gravel biking, Bike commuting, Bike touring, eBiking, eMountain Biking, Indoor Biking, Cyclocross, BMX |
| Swim | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| On the water | Stand Up Paddleboarding, Rowing, Kayaking, Surfing, Kiteboarding, Windsurfing, Fishing, Boating, Sailing, Water Skiing, Wakeboarding, Wakesurfing, Tubing, Snorkeling, Whitewater |
| Motor sports | Motorcycling, Overlanding, Motorcrossing, ATVing, Snowmobiling |
| Racket sports | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel, Platform Tennis, Racquetball |
| Snow & Winter | Skiing, Snowboarding, Backcountry Snowboarding, XC Classic Skiing, XC Skate Skiing, Backcountry Skiing, Ice Skating, Snowshoeing |
| Sport profiles | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Soccer, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| In the ring | Boxing, Mixed martial arts |
| Other activity profiles | Inline Skating |
IN THE BOX:
- fēnix® E – 47 mm, AMOLED Smartwatch
- Charging/data cable
- Documentation