GARMIN
Garmin vivoactive 5, Slate aluminium bezel with black case
Garmin vivoactive 5, Slate aluminium bezel with black case
KNOW THE REAL YOU
Purpose-built with advanced health and fitness features, vívoactive® 5 is more than just a fitness smartwatch — it’s your personal on-wrist coach there to support your every goal.
- BRIGHT 1.2″ AMOLED TOUCHSCREEN DISPLAY
- UP TO 11 DAYS OF BATTERY LIFE IN SMARTWATCH MODE
- DETAILED HEALTH AND WELLNESS INSIGHTS
- ADVANCED FITNESS FEATURES
- WORKS WITH THE GARMIN CONNECT™ APP ON IPHONE® AND ANDROID™ SMARTPHONES
- CONNECTED FEATURES LIKE MUSIC AND GARMIN PAY™ CONTACTLESS PAYMENTS
BODY BATTERY™ ENERGY MONITORING
See your energy levels throughout the day so you'll know when your body is charged up and ready for activity or drained and needing to recharge with restful sleep. And get even more details and personal insights on how sleep, naps, daily activities and high stress specifically impact your energy.
SLEEP COACH
Get a sleep score and personalised coaching for how much sleep you need and how you can improve. Even keep track of different sleep stages and naps — and see several key metrics over your sleep period, such as HRV status to better understand your health.
BUILT-IN SPORTS APPS
Track all the ways you move with more than 30 preloaded GPS and indoor sports apps — including walking, running, cycling, pool swimming, activities for wheelchair users and more.
WORKOUT BENEFIT AND RECOVERY TIME
Better understand how each workout affects your body and how much time you need to recover so you can take on any fitness challenge.
MORNING REPORT
Receive an overview of your sleep, recovery, daily calendar, HRV status and more as soon as you wake up. You can even customise your report to show what you want to see on this fitness smartwatch.
SMART NOTIFICATIONS AND TEXTING
Receive emails, texts and alerts on your fitness watch when paired with your iPhone or Android smartphone. With an Android phone, respond to texts with the on-watch keyboard, and view photos sent to you directly from your watch’s screen.
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 11 days (5 days display always-on) |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | Yes (spot-check, and optionally all-day and in sleep) |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| Music storage | ✔ |
| Watch display type | AMOLED Optional Always-On Mode |
| Touchscreen | ✔ |
| Water rating | Swim, 5 ATM |
| Wheelchair mode | ✔ |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Corning® Gorilla® Glass 3 |
| Bezel material | Anodised aluminium |
| Case material | Fibre-reinforced polymer |
| Quick release bands | Yes (20 mm, Industry standard) |
| Physical size | 42.2 x 42.2 x 11.1 mm Fits wrists with a circumference of 125-190 mm |
| Weight | 26 g (36 g with included band) |
| Display Size | 30.4 mm (1.2") diameter |
| Display Resolution | 390 x 390 pixels |
| Colour display | ✔ |
| Large font option | ✔ |
| Battery type | Lithium ion |
| Battery life | Smartwatch mode: Up to 11 days (5 days display always-on) Battery Saver Smartwatch mode: Up to 21 days GPS-Only GNSS mode: Up to 21 hours All-Systems GNSS mode: Up to 17 hours All-Systems GNSS mode with music: Up to 8 hours See details |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 4 GB |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | ✔ |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Meditation | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Sleep coach | ✔ |
| Breathing variations | ✔ |
| Nap detection | ✔ |
| Hydration | ✔ |
| Women's Health | ✔ |
| Health Snapshot | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Thermometer | Yes (tempe™ sensor required) |
| Ambient light sensor | ✔ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Strength, HIIT, Cardio and Elliptical Training, Stair Stepping, Indoor rowing, Jump Roping |
| WELLNESS | Walking, Pilates, Yoga, Indoor Walking |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running |
| Outdoor running | Running |
| Outdoor recreation | Disc Golf |
| Cycling | Biking, Indoor Biking, Handcycling, Indoor Handcycling |
| Swim | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| On the water | Stand Up Paddleboarding, Rowing |
| Racket sports | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel, Platform Tennis, Racquetball |
| Snow & Winter | Skiing, Snowboarding, Snowshoeing, XC Classic Skiing |
| Sport profiles | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Football/Soccer, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| In the ring | Boxing, Mixed martial arts |
IN THE BOX:
- vívoactive 5
- USB-C charging/data cable
- Documentation