GARMIN
Garmin Lily 2 Active, Jasper Green with Jasper Green Silicone Band
Garmin Lily 2 Active, Jasper Green with Jasper Green Silicone Band
ACTIVE & ALLURING
Featuring a hidden display and patterned lens plus essential health and fitness features, Lily 2 Active is more than meets the eye. It’s the small, stylish smartwatch with built-in GPS designed to help you look and feel good — inside and out.
- STYLISH PATTERNED LENS REVEALS A BRIGHT TOUCHSCREEN DISPLAY
- BUILT-IN GPS, FITNESS TRACKING AND SPORTS APPS
- UP TO 9 DAYS OF BATTERY LIFE
- SMALL, FASHIONABLE SMARTWATCH WITH A METAL CASE AND TWO BUTTONS
- HEALTH MONITORING INCLUDES 24/7 HEART RATE
- SMART NOTIFICATIONS WHEN PAIRED TO YOUR iPHONE® OR ANDROID™ SMARTPHONE
SMALL, STYLISH DESIGN
Perfect for any look, this fitness smartwatch features a metal watch case, two buttons and a beautiful patterned lens. Plus, with a quick tap or wrist turn, the Lily 2 Active smartwatch reveals a bright display.
BUILT-IN GPS
No matter where your workout takes you, accurately track your outdoor activities, including walks, runs and more — without compromising style.
BODY BATTERY™ ENERGY MONITORING
See your energy levels throughout the day so you’ll know when your body is charged up and ready for activity or drained and needing to recharge with restful sleep.
SLEEP SCORE
Get a score for your sleep’s quality and insights on how you can do better. Even keep track of the different sleep stages as well as heart rate, stress, Pulse Ox and respiration.
FITNESS TRACKING AND SPORTS APPS
While you’re out and about, Lily 2 Active tracks steps, calories burned, intensity minutes and more. Switch up your workout with even more built-in sports apps for cardio, yoga, tennis, golf, dance fitness, strength training and more.
GARMIN PAY™ CONTACTLESS PAYMENTS
Breeze through checkout lines and selected transit systems with Garmin Pay contactless payment solution through participating providers.
What You'll Love | |
|---|---|
| Sleep Score and Insights | ✔ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 9 days |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation | Yes (spot-check and optionally in sleep) |
| Garmin Pay™ | ✔ |
| Watch display type | Liquid crystal |
| Touchscreen | ✔ |
| Water rating | Swim, 5 ATM |
General | |
|---|---|
| Strap material | Silicone |
| Lens material | Corning® Gorilla® Glass 3 |
| Bezel material | Anodised aluminum |
| Case material | Anodised aluminum |
| Quick release bands | ✔ |
| Physical size | 38 x 38 x 11 mm Fits wrists with a circumference of 110-175 mm |
| Weight | 29 g |
| Display Size | 25.4 mm x 21.3 mm (1” x 0.84”) |
| Display Resolution | 240 x 201 pixels |
| Colour display | No (16 level greyscale) |
| Battery life | Smartwatch mode: Up to 9 days GPS Mode: 9 hours |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 7 timed activities; 14 days of activity tracking data |
Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (constant, every second) | ✔ |
| Resting heart rate | ✔ |
| Abnormal Heart Rate Alerts | Yes (high and low) |
| Respiration Rate | ✔ |
| Fitness Age | Yes (in app) |
| Body Battery™ Energy Monitor | ✔ |
| All-day Stress | ✔ |
| Relaxation reminders | ✔ |
| Relaxation Breathing Timer | ✔ |
| Meditation | ✔ |
| Breathwork | ✔ |
| Sleep | Yes (Advanced) |
| Sleep coach | ✔ |
| Breathing variations | ✔ |
| Hydration | ✔ |
| Women's Health | ✔ |
| Health Snapshot | ✔ |
Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✔ |
| GLONASS | ✔ |
| Galileo | ✔ |
| BeiDou | ✔ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✔ |
| Pulse Ox Blood Oxygen Saturation Monitor | ✔ |
| Compass | ✔ |
| Accelerometer | ✔ |
| Ambient light sensor | ✔ |
Daily smart features | |
|---|---|
| Connectivity | Bluetooth®, ANT+® |
| Smart Notifications | ✔ |
| Text response/reject phone call with text (Android™ only) | ✔ |
| Morning report | ✔ |
| Calendar | ✔ |
| Weather forecasts | ✔ |
| Realtime settings sync with Garmin Connect™ mobile | ✔ |
| Controls smartphone music | ✔ |
| Find my phone | ✔ |
| Find my watch | ✔ |
| Compatible with Garmin Connect™ Mobile | ✔ |
| Smartphone compatibility | iPhone®, Android™ |
| Passcode | ✔ |
Activity profiles | |
|---|---|
| Gym | Strength, HIIT, Cardio, Elliptical Training, Stair Stepping, Indoor rowing, Dance fitness, Jump Roping |
| WELLNESS | Walking, Pilates, Yoga, Meditation, Breathwork |
| INDOOR RUNNING | Treadmill Running, Indoor Track Running |
| Outdoor running | Running |
| Outdoor recreation | Golfing, Disc Golf |
| Cycling | Biking, Indoor Biking |
| Swim | Pool Swimming |
| On the water | SUP Rowing |
| Racket sports | Pickleball, Tennis, Padel |
| Snow & Winter | Skiing, XC Classic Skiing, Snowboarding, Snowshoeing |
IN THE BOX:
- Lily® 2 Active
- USB-C Charging Cable
- Documentation