GARMIN
Garmin Forerunner 570 42mm, Slate Grey Aluminium/Translucent Black/Black Band
Garmin Forerunner 570 42mm, Slate Grey Aluminium/Translucent Black/Black Band
- BRIGHT 1.2-INCH AMOLED DISPLAY
- UP TO 18 HOURS OF BATTERY LIFE IN GPS MODE
- ADVANCED TRAINING AND RECOVERY RECOMMENDATIONS
- SATIQ™ TECHNOLOGY AND MULTI-BAND GPS
- LIGHTWEIGHT ALUMINUM BEZEL
- MUSIC RIGHT ON YOUR WRIST
GARMIN COACH ADAPTIVE TRAINING PLANS
Train for an event, achieve a goal, or improve your fitness with Garmin Coach training plans for running, triathlon, cycling, or strength training. Selected plans adapt daily based on your performance, recovery, and health data to create personalized workouts.
TRAINING READINESS
As soon as you wake up, you get a readiness score based on your sleep quality, recovery, training load, and more, so you can decide whether you’re ready to push hard or take it easy that day.
TRAINING STATUS
Using indicators such as HRV status, your recent training history, and VO2 max, you get a clear overview of how effective your training is and whether you’re training productively, peaking, or overreaching.
EVENING REPORT
Before going to bed, you receive an evening report that provides information about your sleep needs, tomorrow’s workout, weather, and events to help you better prepare for the next day.
DAILY WORKOUT SUGGESTIONS
Get workouts created just for you based on your data. These run recommendations vary in intensity and adapt after every run to take your performance and recovery into account.
BUILT-IN SPEAKER AND MICROPHONE
After pairing with your smartphone, you can make and receive calls directly from your watch. You can also control watch functions with voice commands or use your smartphone’s voice assistant to reply to text messages and more.
| What you’ll love | |
|---|---|
| Sleep score and insights | ✓ |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 10 days |
| Pulse Ox blood oxygen saturation monitoring | Yes (spot-check and optional all-day and sleep) |
| Garmin Pay™ | ✓ |
| MULTI-BAND GPS | ✓ |
| Music storage | ✓ |
| Make calls and send texts with voice | Yes (when paired with a compatible smartphone) |
| Training readiness | ✓ |
| Training status | Advanced |
| Display type | AMOLED (optional always-on mode) |
| Touchscreen | ✓ |
| Water rating | 5 ATM |
| General | |
|---|---|
| Band material | Silicone |
| Lens material | Corning® Gorilla® Glass 3 |
| Bezel material | Aluminum |
| Quick-release bands | Yes (20 mm, industry standard) |
| Physical size | 42.4 x 42.4 x 12.9 mm Fits wrists with a circumference of 115–178 mm |
| Weight | 42 g |
| Built-in speaker/microphone | ✓ |
| Display size | 30.4 mm (1.2") diameter |
| Display resolution | 390 x 390 pixels |
| Color display | ✓ |
| Large font option | ✓ |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery life | Smartwatch mode: up to 10 days GNSS mode (GPS only): up to 18 hours GNSS mode (SatIQ™): up to 14 hours GNSS mode (all systems, multi-band): up to 13 hours GNSS mode (SatIQ™ with music): up to 9 hours GNSS mode (GPS only with music): up to 8 hours GNSS mode (all systems, multi-band with music): up to 8 hours View details |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/history | 8 GB |
| Health & Wellness Monitoring | |
|---|---|
| Wrist-based heart rate (continuous, every second) | ✓ |
| Resting heart rate | ✓ |
| Abnormal heart rate alerts | Yes (high and low) |
| Respiration rate | ✓ |
| Fitness age | ✓ |
| BODY BATTERY™ energy monitor | ✓ |
| All-day stress tracking | ✓ |
| Relax reminders | ✓ |
| Relaxation breathing timer | ✓ |
| Meditation | ✓ |
| Breathing exercises | ✓ |
| Advanced sleep monitoring | Yes |
| Sleep coach | ✓ |
| Breathing variations | ✓ |
| Nap detection | ✓ |
| Hydration tracking | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Women’s health | Yes (in Garmin Connect™ and optional Connect IQ™ widget) |
| Health snapshot | ✓ |
| Skin temperature | ✓ |
| JET LAG ADVISER | ✓ |
| Sensors | |
|---|---|
| GPS | ✓ |
| GLONASS | ✓ |
| Galileo | ✓ |
| QZSS | ✓ |
| BeiDou | ✓ |
| SatIQ™ technology | ✓ |
| Garmin Elevate™ wrist heart rate monitor | ✓ |
| Pulse Ox blood oxygen saturation monitor | ✓ |
| Barometric altimeter | ✓ |
| Compass | ✓ |
| Gyroscope | ✓ |
| Accelerometer | ✓ |
| Thermometer | ✓ |
| Ambient light sensor | ✓ |
| Activity Profiles | |
|---|---|
| Available gym activity profiles | Strength, HIIT, Cardio, Elliptical, Stair Stepper, Floor Climbing, Indoor Rowing, Jump Rope |
| Multisport | Triathlon, Duathlon, Brick, Pool Triathlon, Swim/Run |
| Wellness | Walking, Pilates, Yoga, Indoor Walking, Mobility |
| Indoor training | Treadmill Running, Indoor Running, Virtual Running |
| Outdoor running | Running, Outdoor Running, Trail Running, Ultra Running, Obstacle Racing |
| Outdoor recreation | Hiking, Climbing, Indoor Climbing, Bouldering, Hunting, Horseback Riding, Golf, Disc Golf, Archery, Rucking |
| Available cycling profiles | Cycling, Road Cycling, Mountain Biking, Gravel Cycling, Bike Commuting, Bike Touring, E-Bike, E-MTB, Indoor Cycling, Cyclocross, BMX |
| Available swim profiles | Pool Swimming, Open Water Swimming |
| On the water | Stand Up Paddleboarding, Rowing, Kayaking, Fishing, Boating |
| Racket sports | Tennis, Pickleball, Badminton, Squash, Table Tennis, Padel, Platform Tennis, Racquetball |
| Snow & winter | Skiing, Snowboarding, Cross-Country Skiing, Skate Skiing, Ice Skating, Snowshoeing |
| Team sports | Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Soccer, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Disc, Cricket, Softball, Baseball |
| Combat sports | Boxing, Mixed Martial Arts |
| Other activity profiles | Inline Skating |
IN THE BOX:
- Forerunner® 570 – 42mm GPS running smartwatch
- Charging/data cable
- Documentation